Pazartesi, Temmuz 26, 2021

2020 Senesinin En Büyük 7 Teknoloji Trendi

Artık süratlice 2019 senesini arkamızda vazgeçmek üzere yol alıyoruz. 4.Sanayi Devrimi ile birlikte de artık teknoloji her zaman olduğundan daha süratli büyümeye başladı. 2019 senesinde bazı teknoloji trendleri değişiklerinin önünde büyümelerin lideri ve sağlayıcısı oldular.

2020 ’de de 7 teknoloji trendi, değişiklerinin önünde olacak ve bu alanda çalışma yürütenleri daha fazla göreceğiz. İşte 2020 senesinde sıklıkla dinleyeceğimiz en büyük 7 teknoloji trendi.

Suni zekâ teknolojileri

yapay zeka

Suni zekâ AI teknolojisi, günümüzün en dönüştürücü teknolojik büyümelerinin başında geliyor. Artık bir hayli firma ve tahlilci suni zekâ üzerinde daha fazla çalışmaya başladı. İşletmeler, ticari faaliyetlerini geliştirmek ya da üretmek için AI teknolojilerinden yararlanır hale geldiler. 

Şu anda Amazon, Google ve Microsoft gibi şirketler AI teknolojisini mahsullerinde kullanıyorlar. 2020 senesinde işletmeler, AI teknolojileri üzerinde daha fazla çalışma yürütecek. 2020 senesinde suni zekâ teknolojilerinin yaşamımıza daha süratli bir biçimde girmesi bekleniyor. Suni zekâ teknolojisi, 2020 senesinde daha özel vazifeler ve daha özelleşmiş tavırlar kapsayan hizmetlerle karşımızda olabilir. 

5G bilgi ağları

5g teknolojisi

5G teknolojisi 2019 senesinde kullanılmaya başlandı. 5. jenerasyon mobil bilgi ağı, süper süratli indirme ve yükleme hizmetinin yanında daha kararlı bir internet hizmeti sunuyor. 5G şu anda çok pahallı ve yalnızca büyük kentlerde kullanılabiliyor Türkiye ’de hala kullanılamıyor. 2020 seneyi 5G ’nin yaygınlaştığı sene olacak. 

5G yalnızca yüksek süratli indirilen filmler ve müzikler için kullanılmayacak. Büyük miktarda çoğalan sürat ile, mobil ağlar, konutlarda ve işyerlerinde kullanılan irtibatlardan çok daha süratli ve kararlı hale gelebilir. 5G ’nin yaygınlaşması aynı zamanda özerk teknolojilerin çok daha süratli bilgi alıp, yollamasını sağlayarak bu alandaki büyümeleri de teşvik edebilir. 

Özerk Sürüş

otonom sürüş

2020 senesinde de özerk vasıtalarla seyahat etmeyi ya da bu vasıtaları trafikte görmeyi beklemiyoruz. Ancak bu alandaki çalışmalar gelecek sene, 2019’a göre ehemmiyetli miktarda çoğalacak. 

2020 ’de daha gelişmiş otomatik frenleme, şerit değiştirme gibi özerk sürüş ayrıntılarını görebiliriz. Bunun yanında güvenlik ve cümbüş işlevlerinde de doğrudan sürücüye bağlı olmayan vasıta içi sistemler karşımıza çıkabilir. 

Özerk sürüş tabi ki şahsi vasıtalarla hudutlu olmayacak. Kamyon taşımacılığı ve nakliye sistemleri de daha otonom hale getirilecek. Ancak özerk filoların yollara çıkması için bir ekip kanunların da yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Şahsileştirilmiş ve premitif tıp 

preditif tıp

Tıp alanındaki büyümeler şu anda eşi görülmemiş biçimde çoğalmaya başladı. Uslu kol gibi makineler, kullanıcılardan bilgiler toplayarak henüz asıllaşmamış hastalıkları evvelden tespit edebilecek ve sahibini uyarabilecek. Rehabilitasyon mevzusunda ise şahsileştirilmiş daha fazla uygulamayı gelecek sene içerisinde göreceğiz.

Bilgisayar düşüncesi

bilgisayar görüşü computer vision

Bilgisayar düşüncesi, kamera veya sensörler aracılığıyla bir araya gelen görsel görüntülerden ögeleri, yerleri, nesneleri veya insanları belirleyebilen teknolojilere verilen ad. Uslu telefonların surat tarife sistemleri ve Google ’ın Görsel Arama ’sı bu biçimde çalışan teknolojilerdir. 

2020 seneyi içinde bilgisayar düşüncesi teknolojisi, daha fazla vasıta ve makine üzerinde kullanılmaya başlanacak. Misalin, özerk arabaların, riskleri fark etmesi ve çevresinden gezmesi için bu teknolojiler kullanılacak. 

Genişletilmiş reellik XR

xr

Genişletilmiş reellikXR, genel olarak sanal, artırılmış ve karma reellik çalışmalarının tamamını içeren terimdir. Sanal gerçeklik, kendi setleri aracılığıyla bilgisayar tarafından yaratılmış bir dünyaya girmenizi sağlar. Artırılmış reellik ise mobil makinelerinizin ekranı ile dijital nesneleri görmenizi sağlar. Karma reellikte sanal gerçeklik ve artırılmış reellik teknolojisi birlikte kullanılır. 

Genişletilmiş reellikXR teknolojisi alanında 2019 senesinde ehemmiyetli büyümeler oldu. XR vasıtaları şu an daha çok cümbüş dünyası ile hudutlu kaldı. Geliştiriciler, XR teknolojileri üzerinde daha fazla çalışma yürüttüğünde cümbüş dünyası dışında da bu teknolojilerin daha fazla karşımızda olması bekleniyor.

Blockchain teknolojisi

blockchain

Blockchain ’i kısaca şifrelenmiş operasyon takibi yapan bir bilgi tabanı olarak belirleyebiliriz. Blockchain teknolojisi bu yıl yaygın bir biçimde kullanıldı. FedEx, IBM, Walmart ve Mastercard gibi yatırımcılar bu teknoloji üzerinde yatırımlarına devam ederlerse 2020 senesinde blockchain daha da yaygınlaşabilir. 

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla