Pazar, Kasım 28, 2021

Adet neden gecikir eğer 7 günü geçtiyse…

Adet neden gecikir eğer 7 günü geçtiyse...

Halk arasında bilinen adıyla adeti (regl) buluğ çağı çağına girmiş olan her dinç bayan düzenli bir döngü içerisinde görmektedir. Bu döngü 28- 35 gün aralığında olduğu taktirde ahenkli bir regl döngüsünden laf edilebilir. Eğer 28 den eksik 35 den fazla gün aralığında adet görüyorsanız ve bu ahenksizlik bir kereye kasıtlı olarak değilse mutlaka doktorunuza görünmenizi tavsiye ediyoruz. Aşağıda sıraladığımız üzere bir fazla etken adetin gecikmesine sebep olduğu gibi öbür sağlık sorunlarınızın da olduğunun göstergesi olabilir.

STRES ALTINDA ALMAK

Adet gecikmesine yol açan en büyük sebeplerden biri strestir. Gerginlik, adet gecikmesine yol açtığı gibi birçok sıhhat sorununa da davetiye çıkarabilir. Aşırı stresli dönemlerde vücut yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır, yumurtlama olmadığında ya da geciktiğinde adet de gecikir.

HASTALIK GEÇIRMEK

En ufak bir hastalık hali, vücudun tümünü etkilemektedir. bununla beraber yumurtlamanın gecikmesine sebep olur. Yumurtlamanın gecikmesiyle birlikte adet de gecikebilir. Birkaç hafta önce yakalandığınız grip, adetinizin gecikmesine yol açabilir. 

TİROİD BOZUKLUKLARI

Östrojen ve progesteron hormonlarındaki şartların değişmesi yumurtlama zamanını etkileyebilir. Bu hormonların uyumlu bir şekilde salgılanması ise hipofiz bezi ile ilgilidir. bununla beraber hipofiz bezi, tiroid bezinin işlevlerini de teftiş eder. Tiroid bezinin salgıladığı tiroksin hormonu, organların çalışmasını sağlayan bir işlev görür ve hipofiz bezinin çalışmasını da etkiler. Bu anlamda tiroid bezindeki dengesizlik metabolizmanın tamamını bozabilir. Buna adet gecikmesi de dahil!

AŞIRI ÇALIŞMA YAPMAK

Bilhassa profesyonel sporcuların yaşadığı bu sorun, egzersizlerini arttırdığın ve buna karşın günlük tükettiğin kalori miktarını azalttığın durumda senin için de geçerli olabilir.

HAP GÖSTERMEK

Kullanılan ilaçlar, adet dengesini bozabilir. aynı zamanda, yeni bir ilaca açmak, var olan ilacın dozunu başkalaşmak, adet gecikmesine yol açabilir. Bilhassa doğum denetim hapları, antidepresanlar, kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları adet düzensizliği sebepleri arasında yer alabilir. 

DÜZENSIZ KİLO ALIP SAPTAMAK

KILO ALMAK ya da kilo saptamak, gövde kitle indeksi; regl gecikmesine sebep olabilir. Özellikle anoreksia ve bulimia gibi yeme bozukluklarında adet gecikmesi kaçınılmazdır. Ceset kitle indeksinin 18 ’in altında olduğu kişiler, ani kilo değişikliği yaşadıysa regl de geç kalma yaşayabilir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU

Polikistik over sendromu (yumurtalıklarda kistler) gibi durumlar ve tiroit bozuklukları da adet düzensizliklerine davetiye çıkarabilir.Grip gibi çabuk geçen hastalıkların açık havada, plikistik over sendromu adı verilen rahatsızlık da adetin geç kalma nedenlerinden biri! Uzun vakit yumurtlayamama durumunda ortaya çıkabilen bu hastalıkta adet döngülerinin tamamlanması daha uzun sürer. Polikistik over hastalığı; uzun dönemde şeker hastalığı, hipertansiyon, rahim kanseri, kalp ve damar hastalıklarına sebep olabildiği için ayrım edilmesi gereken bir sorundur. Polikistik over belirtileri için şunları sıralayabiliriz:

-Adet döngülerinin 35 günden uzun bir sürede tamamlanması,

-Tüylenme,

-Saç dökülmesi,

-Sivilce sorunu.

AŞIRI ZAYIF YA DA OBEZ EDINMEK

Düşük ya da artı kilo, metabolizmanın çalışma biçimini değiştirerek yumurtlamanı yavaşlatabilir. Bu yüzden pozitif ya da düşük şişman olduğun durumda sağlıklı beslenerek ideal kilona ulaşman,adet düzensizliğiyle başa çıkma yöntemlerinden biri olabilir.

Ayrıca aşırı derecede düşük şişman olan ve buna karşın ince kalma konusunda son derece ısrarlı kişilerde görülebilen anoreksiya hastalığı da regl gecikmesi nedenlerinden biridir.

giderken düşük kilo gibi artı kilo da yumurtlamanı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden obezitenin de anoreksiya gibi hormonal değişikliklere sebep olarak adet düzensizliğine yol açabileceğini söyleyelim.

 YAŞIN İLERLEMESİ

Yaş ilerlemesine alt olarak menopoz dönemine yakınlaşmak, menopozdan önceki ilk zamanlar adet düzenini bozabilir. Çünkü ovulasyon yavaşça kapanır. öte yandan yeni adet görmeye başlamış genç kızlarda da birkaç sene düzensizlikler görülebilir. Bu uyumsuzluk zamanla düzelecektir.

HAMILELIK

Adet gecikmesinin en çok görülen nedenlerinden biri de hamileliktir. Hamilelik süreci içine girildiğinde regl, 9 ay her tarafında gecikebilir. Oysa istisnai durumlarda mevcuttur.

Tüm bu saydığımız etkenlerin dışında günlük rutininizi önemli ölçüde değiştirdiğiniz taktirde de adet gecikmesi yaşayabilirsiniz.Örneğin büyük kasaba başkalaşmak, hava değişimler… Böyle durumlarda üzüntü etmenize gerek yoktur çünkü bu şart geçicidir.

 

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla