Pazartesi, Temmuz 26, 2021

Dünya ’nın Manyetik Alanı Kaybolursa Ne Olur?

Dünya ’nın çekirdeği, akışkan halde bulunan metallerden oluşuyor. Akışkan metallerden oluşan çekirdek Kuzey ve Güney Kutupları ’nın bir mıknatıs işleyişi göstermesini sağlıyor. Bu biçimde ortaya çıkan manyetik alan aynı zamanda Dünya ’yı güneş rüzgarlarına karşı da gözetiyor. 

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, manyetik alanın asırdan daha uzun zamandır zayıfladığını ortaya çıkardı. Ancak korkulacak bir şey yok. Manyetik alanın tamamen yok olması milyarca sene alacak. Bilim insanlarına göre manyetik alan tamamen yok olsa dahi bir kıyamet ortaya çıkmayacak. 

dünya manyetik alan yön

Dünya ’nın manyetik alanının çoğu dış çekirdekte bulunan erimiş demir ve nikelden kaynaklanıyor. Rochester Üniversitesi ’nden jeofizikçi John Tarduno, dinamo olarak öğrenilen bu manyetik alanlı motorun milyarca yıldır çalıştığına söyledi. Ancak bu dinamonun neden başladığı belirli değil. Tarduno ve takımı, manyetik alanı sağlayan bu dinamonun ayın yarattığı tesir dolayısıyla ortaya çıkmış olabileceğini söylüyor. 

Dünya ’nın iç çekirdeği senede takribî 1 mm gelişiyor. İç çekirdeğin gelişmesi manyetik alanda zayıflamaya neden oluyor. Analistlere göre iç çekirdeğin dış çekirdek karşısında gelişmesi bir noktada manyetik alanın ortadan kalkmasına neden olacak. Ancak manyetik alanın tamamen ortadan kalkması milyarca sene sürecek.

manyetik alan dalgalar

John Tarduno, Dünya ’nın manyetik alanının yüzde 80 oranında dipolar olduğunu belirtti. Bu vaziyet manyetik alanın çubuk bir mıknatıs gibi davrandığı anlamına geliyor. Ancak manyetik alanının yüzde 20 ’si dipolar değil. Dipolar olmayan bu alan, karışıklıklara neden oluyor. 

Dünya ’nın manyetik alanı geçmişte ters döndü. Bu biçimde kuzeyde ve güneyde olan manyetik alan tesiri değişti. Alanın zayıflaması da genel olarak bu dönüşlerden evvel hakikatleşiyor. Ancak manyetik alan zaman zaman böyle zayıflıyor ve daha sonra tekerrür kuvvetleniyor. 

Tarduno ve takımı, çekirdeğin Güney Afrika altında bulunan kısmında alana gelen girdapların, manyetik alanının zayıflamasına katkıda bulunduğunu keşfetti. Bu girdap, Brezilya ’nın 300 mil doğusunda bulunan Güney Atlantik Anomalisi ’ne neden oluyor. Güney Atlantik Anomalisi ’nin bulunduğu alana sıradandan fazla güneş rüzgarı düşüyor. Bu alanın üzerinde bulunan, düşük yörünge uyduları da daha fazla güneş rüzgarına maruz kalıyor. 

manyetik alan güneş rüzgarı

John Tarduno ve takımı, Güney Afrika ’nın altındaki çekirdek kısmının geçmişte de manyetik alanın tersine dönmesini tetiklediğini düşünüyor. Takımın araştırmasına göre, manyetik alan zayıflıyor ya da ters dönmeye hazırlanıyor olsa dahi kaybolmayacak. Manyetik alanın ters dönerken kaybolduğuna dair bir bilgi hala yok. 

Analistler, manyetik alan tersine dönse dahi hala azıcık manyetik alanımız kalacağını belirtiyor. Ancak bu manyetik alan minimal bir manyetik alan olacak. Bu minimal manyetik alanda artık pusulalar bir işe yaramayacak. Zira analistlere göre pusulalar yalnızca azami manyetik alan bölgesini işaret edecek. Ama bu doğrultu o safhada kuzey ya da belirli bir doğrultu olmayabilir. 

Minimal manyetik alan sırasında, şu an Güney Atlantik Anomalisi ’deki uyduların şartları tam uydular için geçerli olabilir. Bu da yaygın teknik arızalara neden olabilir. Aynı zamanda güneş rüzgarı ile iyonosfere girecek ışınlar, moleküllerin yörüngelerinde bulunan elektronların kopmasına neden olabilir. Özgür gezen bu elektronlarda yüksek frekanslı radyo dalgalarının mesajımını maniler. 

manyetik alan

Analistler, minimal manyetik alan nedeniyle daha fazla güneş rüzgarına maruz kalmanın ozon katmanını da bozabileceğini belirtiyor. Londra ’da bulunan Queen Mary Üniversitesi ’nden Martin Archer, “Muhtemelen hayat için facia olmayacak olsa da, manyetik alan olmadan tabanda çok daha yüksek bir ışınım dozu olacaktır” dedi. 

Geçmişte alana gelen manyetik alan metamorfozlarının Dünya ’daki yaşamı etkilediğini dair çok az delil var. Yeniden de manyetik alan, Dünya ’nın atmosferinin kaybolmamasına destekçi oldu. Ama unutmamak gerekli ki bir manyetik alanın olmaması, atmosferin olmayacağı anlamına gelmiyor. Venüs, bir manyetik alana sahip olmamakla birlikte bir atmosfere sahip gidişatta. Manyetik alanın atmosferi tek başına gözetmediği de uslardan çıkarılmamalı. Mars, hali hazırda bir manyetik alana sahip olmasına karşın atmosferini 4 milyar sene evvel kaybetti.

Dünya ’nın manyetik alanındaki zayıflamanın ispatları kesin. Analistlere göre eksilme devam etmekle birlikte, manyetik alanın ortadan kalkması milyarca sene alacak. Bu eksilme Dünya ’nın manyetik alanının ters döneceğine de işaret edebilir. Manyetik alanın yok olması ya da ters dönmesi vaziyetinde bile Dünya ’da bir faciaya neden olmayacak. 

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla