Salı, Eylül 28, 2021

Eskişehir ’den Ne Alınır?

Eskişehir'den ne alınır

Seyahat edilen şehre özgü alışverişler yerine getirmek, büyük kasaba seyahatlerinin değişilmez adetlerinden biridir. Eskişehir ’den ne alınır? diye sorulduğunda ise bu şehre özgü, Anadolu kültürüyle özdeşleşmiş ve el emeği göz nuru çoğu hediyelik eşya seçeneği mevcuttur. bunun dışında şehirde yaşanan turizm patlaması tezgahlara da yansımış durumda. Son günlerde birbirinden garip ve hoş hediyeler birçok mağazada yerini almış durumda.

Lületaşından Ürünler

Tamamen bu şehre özgü bir yer altı zenginliği olan lületaşının Türkiye ’de işlenebilir olduğu tek yer Eskişehir ’dir. Bu sebepten dolay Eskişehir Taşı adıyla da anılmaktadır. Eskişehir ’in Odunpazarı semtindeki Kurşunlu Külliyesi ’nde yer alan Lületaşı Müzesi ’nde heybetli işçiliklerle hazırlanmış lületaşı aksesuarlarını görmeniz mümkündür.

Hediyelik eşya olarak da değişik ürünlerin yapımında kullanılan lületaşından daha çok; pipo, sigara ağızlığı, tesbih, biblo,  kitap ayracı, süsleme kutusu gibi eşyalar yapılmaktadır. Özellikle lületaşından pipolar en çok karşılaşacağınız ürünlerden biri olup bu pipoların fiyatı; yapılan işçiliğe ve kaliteye göre 15 TL ile 100 TL aralarında değişmektedir. bunun dışında lületaşından yapılan tesbih, biblo, kitap ayracı, süsleme kutusu gibi çoğu eşyanın fiyatı ise 5 TL gibi bir fiyattan başlamakta olup işçilik ve kaliteye tarafından fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Eskişehir ’den ne alınır sorusuna verilebilecek en iyi cevap seçeneklerinin başında gelen lületaşından ürünleri; Odunpazarı ’ndaki Atlıhan Çarşısı, Kurşunlu Külliyesi ’nin içinde yer alan El Sanatları Merkezi, şehrin merkezindeki Çukur Çarşı ve İki Eylül Caddesi üzerinde bulunan Esnaf Sarayı gibi şehrin birçok noktasında bulmanız mümkündür.

Eskişehir'den ne alınırLületaşından hediyeler

Cam Süs Eşyaları

Osmanlı döneminden bu yanlamasına cam süslemeli eşyalar bu toprakların bir simgesi haline gelmiştir. Saraylar, camiler, duvarlar, vitrinler camlarla süslenmiş; bardaklar, tabaklar, kolyeler ve boncuklar camın zarafetiyle buluşup estetik bir eşya haline gelmişlerdir.

Eskişehir ’de de Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Sıcak Sırça Üfleme Atölyesi ’nde yapılan sırça işleme sanatıyla Anadolu ’nun bu yüzlerce yıllık tarihi güzelliği gözler önüne serilmektedir. Atölyeyi ziyaret ettiğinizde koskocaman işçilikle yapılan sırça işleme sanatını canlı olarak izleyebilir ve hatta tüm üretim aşamasını izlemiş olduğunuz bu cam tasarım ürününü satın alabilirsiniz.  Keza son zamanların en hayran eden süsleme eşyalarından olan Cam narlarını ve diğer camdan yapılma süs eşyalarıyla sırça işlemeli takıları burada bulabilirsiniz. Cam narların fiyatları yapılan işçiliğe ve cam narlarının boyutuna göre değişmekte olup yaklaşık 30 TL ile 50 TL arasındadır. Atölyedeki diğer cam süs eşyalarının ve cam işlemeli takıların fiyatları ise 20 TL ile 70 TL aralarında değişmektedir.

Eskişehir'den ne alınır, Eskişehir alışverişKurşunlu Külliyesi içerisinde bulunan Sıcak Sırça Atölyesi ’nde satılan sırça eşyalar

Met Helva

Eskişehir geziniz esnasında yöresel lezzetlere alaka duyan bir tanıdığınıza hediye almayı düşünüyorsanız, Eskişehir ’den ne alınır sorusuna verilecek cevapların başında ünlü met helva gelmektedir. İsmini aşık kemiği ve met adı bahşedilen bir çubukla oynanan sokak oyunundan alan met helvayı yaparken helvanın kıvamını ısrar etmek oldukça zordur. Bu sebeple met helvanın lezzeti; el emeğine ve helva ustasının maharetine dayanır.

Vanilyalı ve kakaolu olmak üzere 2 değişiklik üretilen met helvayı şehrin çoğu uygun bulmanız mümkündür. Ancak Eskişehir ’in bu meşhur lezzetini şehrin tarihi ve ünlü helvacılarından almak isterseniz; Köprübaşı ve Deliklitaş Mahallesinde iki şubesi yer alan Balkan Bonbon ve Helvacısı ’ndan, Köprübaşı ’ndaki Eriş Helva ’dan, Değirmen Mahallesi ’ndeki taze ve jurnal helva üretimi yapan Tanınmış Helvacı ’dan ve İstiklal Mahallesi Reşadiye Cadde ’ta yer alan İnan Met Helva ’dan alışveriş yapabilirsiniz.

Eskişehir'den ne alınır, Met helvaEskişehir ’in bölgesel lezzetlerinden Met Helva. Vanilyalı ve kakaolu karışık.

Sorkun Çömleği

Eskişehir ’in Sorkun Köyü ’nde 800 yıllık, tarihin en eski çömlek yapım geleneğiyle yapılan Sorkun Çömleği, dünya çapında birçok üniversitenin araştırma konusu olmuştur. Bu sebepten ötürü çömlekçilik o toprakların kültürü haline gelmiş ve günümüzde de her bir detayına dikkat edilerek yapılan çömlekler üretilmektedir. Hikayesi itibariyle de çok özgün bir hediyelik eşya seçeneği olan Sorkun Çömleği ’ni Eskişehir ’in Sorkun Köyü ’nde ve Odunpazarı ’ndaki Atlıhan El Sanatları Çarşısı ’nda bulmanız mümkündür.

Hem ince işçiliklerin ön plana çıktığı tezhip ve ebru sanatı gibi el sanatlarıyla yapılan birbirinden güzel hediyelik eşya seçeneklerini Kurşunlu Külliyesi ’nde ve El Sanatları Çarşısı ’nda bulabilir, magnet, biblo ve seramik gibi süs eşyalarını ise şehrin merkezi yerlerinden ve Atlıhan ’dan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Eskişehir ne alınırGezip Gördüm Eskişehir Alışveriş Rehberi

Eskişehir ’de alışveriş ile ilgili genel bilgileri Eskişehir Alışveriş Rehberi sayfasında, şehirle ilgili bilgileri ise Eskişehir Seyahat Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Booking.com

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla