Pazartesi, Temmuz 26, 2021

Google Gmail Yerine Yandex Mail Kullanmak İçin 7 Neden

Arama motoru denildiğinde akla gelen ilk ad kuşkusuz Google. 1998 senesinde kurulduktan sonra internet aleminde devrim başlatan işletme, o zamanki rakiplerini eze eze geçti. Lakin bunun tek imtiyazı Rusya oldu. Çünkü o zamanlarda Yandex çoktan Rusya ’da zannedilen arama motoru olarak kullanılıyordu. 

Her ne kadar Google, 2004 senesinde fotoğrafı olarak Rusya ’ya gelse de, Yandex ’e karşı netlikle üstünlük sağlayamadı. Zira Yandex çoktan Rusya ’yı kontorlü altına almıştı.

Eylül 2011 ’de de bürosunu açarak fotoğrafı olarak ülkemize giriş yapan Yandex, şu anda dünya genelinde 56 milyondan fazla kullanıcıya sahip. En büyük rakibi Google ’ı hem mail hem arama motoru hem de öteki servislerinde zorlayan ve hatta bazı bölgelerde önüne geçen Yandex, özellikle bazı futbol kulüplerimize sponsor olmasıyla da biz Türk kullanıcılarının gönlünü kazanmış vaziyette.

Ayrıca Yandex GPS ve Yandex Haritalar servisleriyle de ülkemiz caddelerini rakiplerine göre daha iyi yansıtan işletme, bu alanda da muhtelif yatırımlar yapmaya devam ediyor. Yandex de tıpkı rakibi Google gibi mail servisini fiyatsız sunuyor. Peki tüm şahsi kullanımları destekleyen Yandex Mail nasıl açılır? Bunun için ilk evvel buradan Yandex Mail açmanıza imkân sağlayacak iletişime gitmelisiniz.

1. Gmail’de bir sınırlama varken Yandex Mail’de mail depolama hududu bulunmuyor:

yandex link, yandex mail kurumsal, yandex mail silme, yandex indir,

Google ve servislerini her yerde ezmeye çalışan Yandex ’in ‘onlar ne veriyorsa ben daha fazla veriyorum ’ siyaseti en çok da biz kullanıcılara yarıyor. Yandex Mail ’i öne çıkaran bir öteki özellik olan mail depolama alanı, Rus firmayı rakibi Google ’ın önüne geçiriyor. Google, hesabınızı açtığınızda tam servislerle paylaştırılacak biçimde 15 GB depolama alanı verirken, Yandex Mail kullanıcılarına hudutsuz alan sağlıyor. 

Yandex Mail hesabınızı ilk açtığınızda 8 GB depolama alanına sahip olurken, bu alanı doldurduğunuzda hudutsuz olarak aktüelleniyor. Bu sayede işletme, kullanıcılarını Yandex Disk servisini kullanmaları için de teşvik etmiş oluyor.

2. Google Drive ’ın en büyük rakiplerinden olan Yandex Disk:

yandex disk

Google ’ın en kullanışlı servislerinden birisi olan Google Drive, bir hayli mevzuda kullanıcıların işine yarıyor. Lakin Google ne yazık ki en büyük rakibi Yandex kadar cömert değil. Tüm servislerinde ortak kullanılan 15 GB depolama alanı veren Google ’a karşı Yandex, Yandex Arşiv servisinde ekstra 10 GB depolama alanı veriyor. 

Başka Bir Deyişle Google ’ın verdiği 15 GB ’lık alanı her servisin ortak alanı iken Yandex yalnızca Yandex Disk üzerinde kullanılacak 10 GB alan veriyor. Matematiksel olarak bakıldığında da Yandex Disk rakibi Google Drive ’a karşı çok daha avantajlı gözüküyor. 

Milyarlarca dolarlık sunucu altyapısı ile de oldukça süratli indirme sunan Yandex Disk, sahip olduğu saklılık ve kullanıcı kontratlarındaki elastikliklerle de Google Drive ’ın önüne geçiyor. Ayrıca Rus arama motoru yaptığı mobil aktüellemeler ile kullanıcılarına resim ve videolarını depolamak için 32 GB alan armağan ediyor. Tek yapmanız gereken Yandex Disk mobil uygulamasını indirerek telefonunuzun galerisini senkronize etmek.

3. Yandex mail hesabınız ile ulaşacağınız Toloka uygulaması ile para kazanabilirsiniz:

Yandex ’in servisleri say say bitmiyor. Birçok alanda en büyük rakibi Google ’ın önüne geçmek isteyen Yandex, bir de kullanıcılarına para kazanma olanağı sağlıyor. Yandex Toloka ismi verilen bu servis ile kullanıcılar, Yandex ’in arama neticelerine negatif tesir eden öğeleri eleyerek firmaya takviye ediyorlar.

Kullanıcılarının bu desteklerini geri çevirmek istemeyen Yandex de ciddi paralar ödüyor. Google ’ın Google Mükâfatlı Anketler uygulamasındaki hasılatları yalnızca Google Play Store ’da tüketme olanağına kıyasla ödemeyi nakit olarak yaptığı için Yandex Toloka daha çok seçim ediliyor.

Yandex.TolokaİNDİR Yandex.TolokaİNDİR

4. Yandex Navigasyon ile internetsiz yol bulabilir, mail adresiniz ile rotalar oluşturabilirsiniz:

yandex mail giriş

Yandex Navigasyon uygulamasının belki de en büyük özelliklerinden birisi de çevrimdışı da çalışıyor olması. Yandex Disk ve Yandex Haritalar ile desteklenen firmanın Navi isimli suni zihni sayesinde yolda giderken internetiniz kesilse dahi bu Yandex Navigasyon ’una yansımıyor.

Telefonunuza depoladığınız Yandex Haritalar bilgilerini kullanan Navi, internetinizin kesilmesi gidişatında depolanan bilgilerle size en uygun rotayı oluşturabiliyor. Özellikle mobil servislerin sürüklemediği uzak memleketlerde çevrimdışı Yandex GPS özelliği ile yaşam kurtaran Yandex Navi, kullanıcıların seçim nedeni oluyor. 

5. Yandex Mail ile adınıza özel mail alabilirsiniz:

Her zaman internet kullanıcılarının usuna takılmıştır ad ve soyisim ile mail nasıl alabilirim diye. Bayağıda bu operasyon oldukça kolay. ODTÜ ’nün sağladığı nic.tr sitesinden adınızsoyadınız.com.tr alanadı domain alarak bunu sağlayabilirsiniz. Lakin aldığınız alanadına özel mail alabilmek için fiyatlı hosting hizmeti de almalısınız. Yandex Mail bu fiyatlı hizmeti size tamamen fiyatsız sunuyor. 

Bu servisinde de en büyük rakibi Google Gmail ’e göre çok daha basit kullanım sunan Yandex, yeniden bu servisinde de sağladığı hudutsuz mail alanı ile gönülleri fethediyor. Peki Yandex Mail Ayarları nasıl yapılır? 

İlk olarak buraya tıklayarak alanadınızı Yandex ’e tanıtmanız gerekiyor. Ardından Yandex tarafından size verilen özel DNS adreslerini alanadınızı aldığınız şirketten ayarlamanız gerekiyor. Hepsi bu kadar. Artık Yandex Mail tarafından sağlanan bu hizmetten de yararlanmaya başlıyorsunuz.

6. Yandex Mail İmza Ekleme özelliği ile sanal imza oluşturabilirsiniz:

Ad soyisim ile mail açabiliriz de altına imzamızı soymaz mıyız? Yandex fiyatsız sunduğu özelliği sayesinde natürel ki atabiliriz. Her serviste rakibinin önüne geçmek isteyen Rus devi arama motoru, imza ekleme mevzusunda da bir hayli şeyden feragat ederek kullanıcı arkadaşı olduğunu gösteriyor.

Mail ’e ilave edilecek imzalarda transparan davranan Yandex, kullanıcılarına imza olarak Instagram ve Twitter gibi sosyal medya hesapları da ilave edilmesine izin veriyor. Ufak sembol olarak ilave edilen sosyal medya hesapları, imzalara hem şık hem de itina katıyor.

7. Yandex Görseller vs Google Görseller

İki arama motoru devin birbirlerine karşı kılıçları sürüklediği bir öteki özellikleri internette görsel arama özellikleri. Bildiğiniz gibi iki arama motorunda da bir görseli yükleyerek internette arayabiliyor ve o görsel hakkındaki bilgilere süratlice erişebiliyorsunuz. Her ne kadar Google Görsel daha önde gibi gözükse de aksine Yandex Görsel özellikleri sayesinde bu servisiyle de rakibinden bir adım öne geçiyor. 

Kullanıcılarının aradığı görselin paylaşıldığı siteleri anında bulan Yandex Görsel, ayrıca aratılan görsellerin değişik ebatlarını da denetleyerek kullanıcılarına basitlik sağlıyor. Başka Bir Deyişle 1920 x 1080 piksel aratılan görselin 1280 x 720 piksel çözünürlükteki sorgusu da yapılarak daha sıhhatli neticeler elde ediliyor. 

Yandex mail hesabı almayı anlamlı kılan öteki nedenler:

Tıpkı Google gibi siz de tek Yandex Mail hesabı ile firmanın toplamda 20 ’den fazla servisinden yararlanabilirsiniz. Üstte bahsettiğimiz servislerin yanısıra popüler olan öteki servisler olan Yandex Video, Bilet, Hava Gidişatı, Tercüme, Webmaster gibi servislerden de basitçe ve süratlice yararlanabiliyorsunuz. Google’a seçenek arayanlar için Yandex mail ve ona bağlı hizmetler oldukça anlamlı görünüyor.

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla