Pazartesi, Temmuz 26, 2021

İnsan Bedeninin Hayrete Düşüren 42 Özelliği

Bedenimizde, haberimiz olmadan bir hayli şey gerçekleşiyor. Aldığımız ilkokul eğitimden bu yana bedenimizle alakalı bir hayli şey bilmiş olsak da öğrenmediğimiz de bir o kadar bilgi mevcut. Hatta bilim insanları da her geçen gün bedenimizle alakalı yeni bilgiler yeni asıllıklar ortaya koyuyor.

Bedenimizdeki asapların uzunluğundan, bağırsakların sıhhatli bir bedendeki ehemmiyetine kadar bir hayli şey artık ana akım bilgi haline gelmiş olsa da hâlâ bir hayli şahıs tarafından meçhul bilgiler mevcut. Bedeniniz hakkında daha çok şey bileceğiniz yazımıza güzel geldiniz. Hazırsanız çayınızı, kahvenizi alın başlayalım.

Burnunuz, 50 bin adet değişik kokuyu andırabilir

Koku duyumuzun en eforlu duyularımızdan bir tanesi olduğunu belki öğreniyor olabilirsiniz ancak koku belleğimiz de bir o kadar eforludur. Dolayısıyla tanıdığınız bir kokuyu alınca hemen irtibat kurarak size neyi hatırlattığını andırabilirsiniz.

Erişkin bir insanın tüm kemiklerinin dörtte biri ayaklarındadır

Ayaklarımızın bedenimizin kalanına oranla pek de büyük olduğunu söylemesek de reelinde ayağımızda 28 değişik kemik bulunuyor. Bunun yanına eklemler ve tendonlar da ilave edilince iki ayağımızda toplam 56 kemik, 66 eklem ve 200 ’den fazla tendon ortaya çıkıyor.

Utandığınızda ya da kızardığınızda mideniz de kızarır 

Kızarmamızın nedeni sempatik asap sistemimizin tepki vermesi ve bedendeki kan akışımızın süratlenmesidir. Salgılanan hormonlar suratından kanın çoğalışı çoğalırken daha çok oksijen taşındığı için dokular da daha kırmızı görünürler.

Bedeninizde takribî 2 kilogram bakteri bulunur

Bakterilerin ebatlarını düşündüğünüzde bu ağırlık ilk dinlediğinizde size fazla gelmiş olabilir. Ancak bu ağırlığa erişen bakteri hücreleri, bedenimizi oluşturan hücrelerden çok daha ufak olmaları nedeniyle insan bedenini oluşturan hücrelerden 10 kat daha fazladır.

Elinizdeki eforun yarısı serçe parmağınızdadır

Serçe parmağınızın ebadını düşününce bu bilgi size afallatıcı gelebilir. Ancak baş, orta ve yüzük parmağı kavrama hareketlerinden mesulken serçe parmak, yüzük parmağıyla beraber eforu sağlar.

Parmaklarınızın hassasiyeti

Ellerimizin ve parmaklarımızın günlük yaşantımız için oldukça ehemmiyetli olduğunu söylememize gerek yok herhalde. Ancak parmaklarınız, düşündüğünüzden çok daha alıngan olabilir. Parmaklarımız, 13 nanomentre ebadındaki cisimleri dahi sezebilir. Daha basit anlaşılması için elinizi dünya ebadında olarak düşünürseniz, konutları ve otomobilleri birbirinden ayırt edebilirdiniz.

Beyninizin bilgi aktarım sürati

Beynimizin oldukça sürprizlerle dolu bir uzuv olduğu su götürmez bir asıl. Bu uzvumuzla alakalı sizi daha da afallatacak bilgiler bulunuyor. Beynimizdeki özel kimyeviler aracılığıyla aktarılan sinyaller saatte 430 kilometre ’ye kadar çıkabilir.

İhtiyarladıkça tat alma duyusu eksiliyor

İhtiyarladıkça insan bedeninde bir hayli başkalaşım alana geliyor ve bu başkalaşımlardan bir tanesi de tat alma duyusuna reelleşiyor. Bir insan, 60 yaşına geldiğinde tat alma duyularının takribî %40 ’ını kaybediyor. Hoşlandığınız şeylerin tadını çıkarmaya bakın.

Bedeniniz sizi boğulmaya karşı gözetir

Buna dalış refleksi ismi veriliyor ve beyninizin, bedeninizin suya daldırıldığını fark etmesiyle harekete geçiyor. Boğulma gidişatını fark eden beyin, kalp atış süratini yavaşlatıyor ve kan tazyikini hayati uzuvlara yönlendiriyor.

Erkek göğsü de süt üretebilir

Cinsiyet fark etmeksizin tüm insanlarda süt bezleri, süt kanalları ve meme uçları bulunuyor. Erkeklerin meme uçlarının süt imali ise şiddetli stresin neden olduğu hormonal bir balanssızlıkla reelleşebiliyor.

Bedeniniz, dünyadaki en korunaklı yapılardan bir tanesidir

Beyaz kan hücreleri, bedenimizi düşmanlardan gözetirken aynı zamanda bedenimizdeki daha önceki ve bozulmuş hücreleri de pakler. Bundan sonraki 30 saniyede bedenimiz 72 milyon yeni kırmızı kan hücresi üretir ve 174 bin daha önceki cilt hücresinden kurtulur.

Düş görmemize takviye eden genler

Yapılan araştırmalarda, insanların derin uykuya geçmesine ve düş görmesine takviye eden iki gen tespit edildi. Chrm 1 ve Chrm 3 olarak adlandırılan bu iki genin noksanlığında REM uykusuna geçilemediği ve düş görülmediği tespit edildi.

Yakın dostların düşünme şekilleri aynıdır

En yakın dostunuzla sanki bir ruh ikizi olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Şayet ki böyle bir dosta sahipseniz düşünme şeklinizin aynı olmasının nedeninin devamlı olarak eş uyaranlara tanık olmanız olduğunu da öğrenseniz iyi olur.

Diliniz, düşündüğünüzden daha elastik ve hareketlidir

Bedendeki en eforlu adalenin dilde olduğuyla alakalı şeyleri duymuşsunuzdur ancak dilimizin maharetleri burada bitmiyor. İnsanlığın büyümesinde büyük bir hisse sahibi olan konuşma yetimizin altında da olağanüstü derecedeki elastik dil yapımız bulunuyor.

Gözyaşının yapısı, duygulara göre değişiyor

Gözyaşları, dışarıdan bakıldığında hiçbir değişiklik göstermese de mikroskopla araştırıldığında aradaki fark ortaya çıkıyor. Soğan dökerken döktüğünüz gözyaşlı değişiklerinden dağılırken mutluluktan döktüğünüz ya da efkârdan döktüğünüz gözyaşlarınızın yapısı da farklılık gösteriyor.

Gözlerinizde reelinde tuhaf ve renkli adale grupları bulunur

Mavi ya da yeşil gözlü insanlara gözlerinin ne kadar hoş olduğu çoğu zaman söylenir belki de bu şahıslardan bir tanesi de sizsiniz. Reelinde övgüler edilen o renkli şeyler transparan katmanın altında yer alan renkli adale grubudur.

Kalbiniz, bir senede 30 milyon defa atar

Genellikle kalbimiz dakikada 60 ile 80 defa, bir günde 100 bin defa, bir senede 30 milyon defa ve 70 senede ise 2,5 milyar defa atar. Bu kadar fazla çalışan uzvumuzun kendisini dinlenmeye aldığı anlar da vardır ve bu da ömrümüzün takribî 20 senesine denk kazanç.

İnsanların kulakları ‘eşsizdir ’

İngiliz bilim insanlarının geliştirdiği bir teknik sayesinde insanlar, kulaklarından %99,6 gibi bir oranla tanımlanabiliyor. Yalnızca kulaklarımız değil dilimizin biçimi ve dokusu da eşsiz.

Yediğiniz yemeğin sıcaklığı tat likeninizi etkiliyor

Yapılan bir araştırmaya göre yemek sıcaksa ekşi tatlar, oranla azıcık daha soğuksa acı tatlar daha tesirli oluyor. Bedenimizdeki reseptörlerin alıngan olduğu sıcaklık aralığı ise 18 ile 35 derece arası.

Mide asidinin eforu

Mide asidimizin çok eforlu olduğunu hatta bir demiri dahi eritebileceğini belki duymuşsunuzdur. Reelinde mide asidimiz o kadar yoğundur ki midemizi dahi ufalayabilir, bu surattan midemiz, her 3-4 günde bir iç tabakalarını yeniler.

Bağırsaklarınızda ikinci bir ‘beyin ’ bulunuyor

Yapılan çalışmalara göre bağırsaklarımızda ikinci bir ‘beyin ’ bulunuyor. Reelinde ikinci beyin denmesinin nedeni sindirim kanalı olarak adlandırılan bölgenin, bağımsız olarak çalışan bir asap sistemine sahip olması.

Beyniniz acıyı sezmez

Beynimizde milyarlarca asap hücresi bulunur. Asap hücreleri, acı ve hazları duyumsayan yapılardır ancak beyni oluşturan asap hücreleri acıyı sezmez.

Bedeniniz karanlıkta parlar

Reelinde bedeniniz karanlıkta parlıyor ancak biz bunu göremiyoruz. Bunun nedeni ise bedenimizin yaydığı ışığın gözlerimizin idrak edebileceğinden bin kat daha düşük olması.

Bağırsak bakterileriniz elektrik üretiyor

Bazı bakteri cinslerinin elektrik üretebildiği zati öğreniliyordu. Ancak insan bağırsaklarında bulunan bakterilerin de elektrik ürettiği yeni keşfedildi.

Andırabileceğiniz suratların rakamı hudutlu

Sizin de bazen birilerini gözünüzün ısırdığı olmuştur. Bu, anımsayabileceğimiz surat rakamının hudutlu olmasından kaynaklı olabilir. Bir insanın andırabileceği surat rakamı bireyden şahsa değişse de vasati 5 bin ile 10 bin arasında olduğu söylendi. Sizin anımsayan ancak sizin anımsayamadığınız şahıslara karşı gerekçeniz hazır diyebiliriz.

Beyninizde bakteri ve mikroplar bulunuyor

Beyninizi, her zaman için en korunaklı ve hijyenik yer olarak düşünebilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalara göre insan beyninde yaşayan hasarsız mikroplar bulunuyor.

Bedenimizdeki adaleler, çok büyük ağırlıkları kaldırabilir

1982’de Lawrenceville’de, Angela Cavallo, 1964 Chevrolet Impala’yı tek başına kaldırdı. Oğlu Tony, otomobilin altında çalışırken otomobili havada yakalayan krikolar düştü ve otomobili tek başına havada yakaladı. Bedenimizde 640 adale var ve bunların hudutları ve kapasiteleri hala öğrenilmiyor.

Bedeninizdeki en yağlı uzuv beyindir

Bedenimizi hakimiyet eden, belki de sahip olduğumuz her şeyi borçlu olduğumuz kıymetli uzvumuzda %60 oranında yağ mevcut bulunuyor. Bu da kendisini sıhhatli bir insan uzvunda oransal olarak en fazla yağ bulunan uzuv yapıyor.

Gebeliğin ilk ayları eksantrik düşlere neden olur

Gebeliğin bayanlar üzerinde bir hayli farklılık yarattığı su götürmez bir asıl. Ancak görünüşe göre kendilerine uykularında da pek rahat yok.

Öksürük süratiniz oldukça yüksek süratlere erişebilir

Öksürük süratinizi ölçmeyi belki de hiç düşünmemişsinizdir ancak tahlilciler tarafından ölçülmüş. Öksürüğümüz saatte 80 kilometre ’ye kadar erişebiliyor.

Karaciğerinizin 500 ’den fazla işlevi bulunuyor

Karaciğerlerimiz kanı filtreleme, kolesterolü ve bazı vitaminleri operasyona gibi suratlarca işlevi yerine getirebiliyor. Oldukça gayretli olduğunu söylesek yanlış olmaz herhalde.

Bayanların kalpleri daha süratli atıyor

Erkekler olarak bayanlardan böldüğümüz bir nokta da kalp atış süratlerimiz. Kanadalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre bayanların kalpleri, erkeklere göre dakikada 10 defa daha fazla atıyor.

Orta parmağınızdaki tırnağınız öbürlerine göre daha süratli uzuyor

Listedeki belki de en enteresan bilgilerden bir tanesi. Evet, orta parmağımızdaki tırnağımız öbürlerine göre daha süratli uzuyor. Tırnaklarınızı kestiğinizde siz de gözlemleyebilirsiniz.

Bedeninizde en süratli uzayan kıllar suratınızdadır

Bu aslı en net, her gün sakal tıraşı olmak zorunda kalan erkekler fark etmiştir. Bayanların, sakallı erkeklerden beğenmesi belki de avantajımızdır, kim öğrenir?

Beyniniz uykudayken daha meşgul

Uykuyu bedenimizin dinlendiği bir safha olarak görüyor olabiliriz. Ancak yapılan çalışmalara göre beynimiz uykudayken basmakalıptan daha meşgul.

Diş sızısı ve baş sızısı birbiriyle irtibatlıdır

Her iki sızının da insana çok fazla acı verdiği kesin. Hatta bu iki sızı birbirini de tetikleyebiliyor. Trigeminal asaplar çeneden kafaya doğru gidiyor ve dolayısıyla bu iki sızı birbirini tetikleyebiliyor.

İnsanlar, kızaran tek canlıdır

Listemizin üst sıralarında midemizin de kızardığından bahsetmiştik. Etrafımıza verdiğimiz psikolojik veya fiziksel bir tepki olan suratımızın kızarması da insanlara hastır.

İnsan bedeni şimşek çarpmasından kurtulabilir

Üstüne şimşek çarpan her on insandan dokuzu bu hadiseden sağ kurtulmayı muvaffak oluyor. Üstelik bu gidişat, insanların yaşına göre değişkenlik de göstermiyor.

Bedeniniz saatte 600 bin ölü ten hücresi döker

Oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Belki de yatağınızın altındaki toz gibi şeyler sizin ölü tenlerinizdir. Bir de bir senede takribî 700 gram kadar ten döktüğümüzü de andırdıralım.

Kemikleriniz ne kadar eforlu?

Çelik gibi benzetmesini duymuşsunuzdur. İşte bu benzetmeyi kemikleriniz için yaparsanız kemiklerinize haksızlık etmiş olursunuz diyebiliriz. Bedenimizdeki 16 cm3 ebadındaki bir kemik 8.700 kilogram ağırlığa katlanabilir.

Yeni bir şey bildiğinizde beyninizin yapısı değişir

Nörolojideki son belirtiler, beynin esnek bir yapısı olduğunu ortaya koydu. İnsan beyni, bilinen bilgilerle şekillenir, biçim değiştirir. Her bilgi nöronlara kodlanır ve nöronların yapısını değiştirir. 

Beyin reelinde o kadar müthiş değildir

Beynimizin en gelişmiş yapılardan bir tanesi olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz ancak bu müthiş olduğu anlamına da gelmiyor. Kimyevi yapısındaki bir farklılık tüm balansımızı bozabiliyor. Misalin şizofreni hastaları beyinlerindeki balanssızlıklar suratından olmayan insanları görebiliyorlar.

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla