Perşembe, Ekim 21, 2021

Kiev Alışveriş Rehberi & Kiev ’den Ne Alınır?

Kiev'den ne alınır foto

Her ne değin son yıllarda idareli krizlerle boğuşuyor olsa da Kiev, ve doğrusu bütün Ukrayna, hem doğal ve tarihi güzellikleri ayrıca de alışveriş seçenekleri açısından benzersiz bir seçenek. Gerçi hesaplı kriz ve yaşadıkları devalüasyonun kenti gezen turistler açısından zarardan çok faydası var fakat kesinlikle bu koşul herhangi bir ülke için dilenecek bir şey de değil.

Kiev Alışveriş Rehberi yazısında detaylara girmeden önce şehri alışveriş açısından genel anlamda tarif etmek isterim. Keza küresel ekonomiye ahenk sağlamış varlıklı bir ürün yelpazesine sahip olması, hem geleneksel lezzetlerine ve geleneksel el işçiliklerine sıkıcı tabi olmalarından dolayı yerel ürünler açısından böylece çok seçenek sunması keza de bütçe dostu olması Kiev alışveriş iklimini tanımlayan özellikler diyebilirim. Daha detaylı bilgiler de geliyor…

Eğer Kiev’de kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Kiev’de nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı öğüt ederim. Yazı baştan başa son Kiev seyahatimde konaklayıp fazla memnun kaldığım 4★ Khreschatyk City Center Hotel ilk kez almak üzere 3★ Ibis Kiev City Center, 5★ Fairmont Grand Hotel Kyiv gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Kiev ’de Alışveriş Hakkında Bilgiler

Kiev'den ne alınır, Ukrayna'da geçerli para birimi

Para Birimi: Şehirde geçerli para birimi Uluslararası kodu UAH olan Ukrayna Grivna ’sıdır ve bu yazının yazıldığı Nisan 2018 itibariyle 1 USD 26 UAH civarında.

Döviz Bozdurma: Kiev ’de döviz bozdurma seçenekleri aralarında bankalar, döviz büroları ve ATM makineleri yer alıyor ve hemencecik tümü de son derece yaygın. Döviz bürolarında Euro ve USD bozdurabilirsiniz fakat GBP gibi öteki para birimlerinden bozdurmanız gerekiyorsa banka şubelerine gitmeniz gerekiyor. Ücretlendirme öteki ülkelerde de olduğu gibi ya açıklanmış bir oranda komisyon keserek veya kurul almadan fakat kuru düşük tutarak yapılıyor. Keza düşük kurdan döviz bozan hem de kurul kesen yerlerde döviz bozdurma biraz daha maliyetli olduğu için önceden keza kurları ayrıca de komite alınıp alınmayacağını sormanızı öneririm.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM ’ler: Visa ve Mastercard Kiev ’de öyle çok mağaza ve restoranda geçerli. Aynı şekilde bu kartlarla ATM ’lerden Grivna da çekebilirsiniz. Kredi kartları fakat çok küçük (hatta turistik yerlerin de dışında kalan) dükkanlar ve Pazar tezgahlarında geçerli değil.

Kiev alışveriş rehberi

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş): Kiev Alışveriş Rehberi yazısında bahsetmem gereken bir diğer konu da tax free alışveriş. Fakat böylece fazla ülkede geçerli olan, o ülkede yaptığınız alışveriş muhakkak bir tutara ulaşıyorsa ödediğiniz KDV ’yi geri alma maalesef Ukrayna ’da mevcut yok. Dolayısıyla Kiev ’de tax free alışveriş yapamazsınız.

Mağaza Açılış Saatleri: Kesinlikle mağazadan mağazaya değişmekle birlikte genel bir bilgi vermem icabında Kiev ’de mağazalar 10:00–18:00 arası açıktır. Kapanış saatleri 20:00 ’yi bulan mağazalar da mevcut.

Pazarlık: Kiev ’de alışveriş merkezleri ve mağazalarda pazarlık etme seçeneği o kadar yok. Yalnızca pazar yerlerinde (ya da ürünlerde fiyat etiketi bulunmayan ufak dükkanlarda) ve size verilen fiyatın fazla yüksek olduğunu düşünüyorsanız pazarlık ederek şansınızı deneyebilirsiniz.

Kiev ’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Kiev alışveriş, Kiev'de nerede alışveriş yapılır

Kiev son yıllarda Avrupa ’da tez alışverişin ideal destinasyonlarından biri haline geliyor. Hem cadde mağazacılığı, hem alışveriş merkezleri ayrıca de pazarlar açısından çeşitli alternatiflerin bulunduğu kent popülerliğini uygun fiyatlara da borçlu diyebilirim. Kiev Alışveriş Rehberi yazısında en iyi alışveriş noktalarından da bahsetmem gerekirse;

Kent merkezindeki Khreschatyk Caddesi bizdeki Bağdat Caddesi ’nin Kiev versiyonu diyebilirim. Lüks markaların orta ve orta üstü segmente hitap eden zincir mağazalarla ve aralarda da küçük tasarımcı butikleriyle bir harman oluşturduğu cadde bu haliyle her bütçeye yerinde alışveriş için ideal bir adres. Caddede hem birkaç tane AVM de mevcut. Hazırlanmış AVM demişken şehirdeki birkaç kayda değer alışveriş merkezinden de bahsedeyim.

Kiev alışveriş merkezi Ocean Plaza

Mandarin Plaza ve Globus Mall üks markaların ağırlıklı olduğu şehir merkezinde yer alan bir AVMlerden. Ocean Plaza ise Antonovycha Caddesi ’nde yer alıyor ve Kiev ’in en büyük ikinci AVMsi. aynı zamanda da en popüler olanı. Burada takriben 400 mağaza, misafir etme merkezi, sinema ve lokanta içinde aradığınızı bulamamanıza imkan değil.

Kiev Alışveriş Rehberi yazısında son bahsedeceğim AVM ise Henerala Vatutina Caddesi ’ndeki Sky Mall. Yeniden orta ve orta üstü segmente hitap eden mağazalar, sinema, lokanta ve misafir etme merkezlerinin bulunduğu AVM tek çatı aşağıda aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir seçenek. Yeri gelmişken Ukrayna ’nın ayrı alanlardaki Türk markaları açısından albenili bir pazar olmasından nedeniyle şehirdeki alışveriş merkezlerinde bol bol Türk markası da göreceksiniz.

Ve gelelim alışverişin en eğlenceli hali sokak pazarlarına. Petrivka Metro İstasyonu civarındaki (Verbova Caddesi ’nde bulunan) cadde pazarı yerinde fiyatlı alışveriş için ideal. Bunun yanında Nyvky ’deki Expocenter ve Livoberezhna Metro İstasyonu yanındaki Expocenter da ilginç ürünler bulabileceğiniz sokak pazarlarından. Khreschatyk Caddesi ve Prospect Shevchenka kesişimindeki gıda ürünleri ağırlıklı Bessarabsky Rynok ise şehirdeki en iyi cadde pazarı diyebilirim.

Hediyelik eşya alışverişi içinse bana kadar en uygun yer Kiev gezilecek yerler listemizde de yer verdiğimiz Andrevski spusk yani Andrevski Yokuşu. Bu bölgede bulunan çoğu dükkan ve seyyar tezgahta birbirinden garip, orijinal ve yöresel ürünleri merkeze kadar daha yerinde fiyatlı alabilirsiniz.

Kiev ’den Ne Alınır?

Kiev alışveriş hediyelik eşya

Kiev Alışveriş Rehberi yazısındaki en cazibeli konuya geldik onunda; Kiev ’den Ne Alınır? Gelenek ve göreneklerini sadakatle yaşatan bir toplum olmasından nedeniyle Kiev ’den alınabilecek lokal ürünler fazla değişik. Üstelik çoğunluğu yerinde fiyatlı da. Lafı fazla uzatmadan bu güzel kentten alınabilecek hediye seçeneklerine geçelim isterseniz.

Horilka

Kiev'den ne alınır Horilka

16 – 17. yüzyıllardan beri üretilen Ukrayna ’nın ulusal içkisi diyebileceğim Horilka kentten alabileceğiniz en geleneksel gıda ürünlerinden. Kendisi fiilen bir çeşit votka. %40 içki taşıyan Horilka (bazı çeşitlerinde olmamakla birlikte) genelde kırmızı biber de içeriyor ve bu alkole daha acımtırak bir tat veriyor. Ama bu tadın balla yumuşatılmış versiyonları da var.

Şişesini 3-10 USD arasında fiyatlarla bulabileceğiniz en iyi Horilka markaları arasında ise Nemiroff ve Hetman var. Kendinize ve sevdiklerinize raflarda tozlanmayacak bir armağan arıyorsanız Horilka birebir.

Petrikivka Desenli Seramikler

Kiev'den ne alınır seramik

Aslında Kiev yok Petrikivka şehrinden doğup ülkeye yayılan bir boyama sanatı. Öncelikle seramik ürünler almak üzere pek fazla objede bu renkli çiçekli desenleri görebilirsiniz. Boyama tekniğinin UNESCO Kültür Mirasları aralarında olduğu bu desen ve işlendiği ürünler Kiev ’den ne alınır diye düşünenler için eşsiz bir lokal armağan.

Pysanka (Desenli Paskalya Yumurtaları)

Kiev'de alışveriş Paskalya yumurtaları

Pagan dönemlerinden beri güneş, hayat ve sevgiyi sembolize eden Paskalya yumurtaları son derece alıngan ve ince bir el işçiliği ile boyanıyor. Bize yabancı bir kültür olduğu için detayları ayrım etmek kuvvet fakat bu yumurtaların desenleri aralarında ülkenin yöresel özelliklerine kadar farklar da mevcut.

Ahşap yumurtaların suya dirençli boyalarla birbirinden acayip ve karışık desenlere bezendiği Pysanka yumurtaları 3 USD ’dan başlayan fiyatlarıyla bununla beraber da bütçe dostu hediyeliklerden. Bence Kiev ’den ne alınır diye düşünüyorsanız dini çağrışımları bir kenara bırakıp bu benzersiz işçiliğe bir kısmet vermelisiniz.

Babushka (Matruşka)

Kiev alışveriş matruşka

Ruslar ’ın matruşka bebeklerini bilirsiniz. Birbirinden hoş, rengarenk desenlerle boyanmış farklı boydaki ahşap bebeklerin birbirinin içinden çıktığı bebekler hani. Babushka da bunların Ukrayna versiyonu. Kiev Alışveriş Rehberi yazısında özellikle yer tahsis etmek istediğim Babushka bebeklerinin fiyatları da 5-6 USD seviyesinden başlıyor.

Vinok

Kiev'den ne alınır Vinok

Çiçeklerden yapılmış rengarenk taçlar olan Vinok geleneksel Ukrayna giyiminde de manâlı bir yer tutuyor. O yüzden Kiev ’den ne alınır diye düşünenler için son derece lokal bir seçenek. Doğrusu %100 lokal bir Vinok papatya, kiraz çiçeği, krizantem, şakayık, civanperçemi dahil edinmek üzere 12 farklı çiçekten oluşuyor ancak bu çiçeklerin bambaşka kombinasyonlarıyla üretilmiş yüzlerce değişik Vinok da mevcut.

Kiev Alışveriş Rehberi yazısında Vinok ’un giyimde kullanıldığını spesifize etmek zorundaydım fakat bence bu rengarenk ürünleri evde dekorasyon objesi olarak kullanmaya da son derece yerinde.

Sopilka

Kiev'den ne alınır Sopilka

Kiev ’den ne alınır listesine Sopilka ’yı aldım ama müzisyenseniz ya da bir müzisyen tanıdığınıza hediye alacaksanız Sopilka size hitap eden bir seçenek. Ülkedeki en eski müzikal enstrümanlardan olan Sopilka ahşaptan yapılan 10 delikli bir üflemeli çalgı. “Çalmayı bilmiyoruz oysa” diye düşünmeyin çünkü öğrenmesi de kolay olan enstrümanlardan.

Didukh

Kiev'den ne alınır Didukh

Kolyada adıyla da aşina Didukh ülkede rahat, afiyet ve bereketin simgesi bir buket bitki. Normalde Noel öncesi evin salonuna asılıyor ve 19 Ocak ’a kadar orada kalıyor oysa siz bu zamanlamaya uyarlamak zorunda değilsiniz elbette. Bereket ve sağlık için ayrıca kendinize hem de sevdiklerinize alabileceğiniz yegane lokal hediyeliklerden.

Bulawa

Kiev'den ne alınır Bulawa

Yüzyıllar her tarafında zor ve otoriyeti temsilci Bulawa aslında bir çeşit tabanca oysa tabii siz bunu bir süs eşyası olarak değerlendirebilirsiniz. Kazaklar göre kullanılan tabanca metal ve ahşaptan oluşuyor. Günümüzde ise üstteki düzey yöneticilere ya da liderlere verilen anlamlı hediyelerden. O yüzden Kiev Alışveriş Rehberi yazısında da bahsetmek istedim oysa böyle bir anlamı olan armağan alabileceğiniz bir tanıdığınız varsa listenizde olsun.

Bal

Kiev alışveriş bal

Kiev ’den ne alınır listesinde bahsedeceğim son mahsul de bir gastronomi ürünü. Avrupa ’nın en büyük doğal bal üreticisi ve ihracatcısı Ukrayna ’dan alabileceğiniz hediye ya da hatıralıkların aralarında en önemlisi de haliyle bal oluyor. Fiilen ülkenin her uygun üretilen bal son derece dinç ve nefis oysa en iyisini arıyorsanız Poltava Bölgesi ’nde üretilen Poltava Balı ’nı nasihat ederim ancak Kiev ’de anında tekrar bulabilirsiniz

Kiev gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek bütün kayda değer bilgilere, Kiev gezi rehberi, Kiev gezilecek yerler ve Kiev ’de nerede kalınır? başlıklı yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla