Perşembe, Ağustos 5, 2021

Mostar Alışveriş Rehberi

Mostar alışveriş rehberi blog

Bosna Hersek‘in başkent Saraybosna ’dan 130 kilometre uzaklıktaki en turistik ve hatta en fotojenik şehri Mostar sahiden büyüleyici bir yer. Şehri ziyaret ettiğinizde göreceksiniz oysa her sokağı, her köşesi, her meydanı, camisi ve binası bambaşka güzel. Bir De birkaç asır Osmanlı egemenliğinde olması sebebiyle bize fazlasıyla da yakın bir kültüre sahip. Mostar Alışveriş Rehberi yazısında bu kente yapacağınız ziyarette alışveriş açısından ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri vermeye çalışacağım.

Aslında kültürlerimizin yakınlığından ve kaynaşmasından nedeniyle buradan alabilecekleriniz Türkiye ’ye de özgü olan lokum, bonbon, kahve fincanları, halı, kilim gibi ürünlerden oluşuyor. Fakat yine de yazının sonunda ben Mostar ’dan Ne Alınır başlığında azıcık da ayrıca kendize ayrıca de sevdiklerinize benzersiz hediyelik seçeneklerinden de bahsedeceğim.

Otel rezervasyonunuzu en iyi fiyat garantisi ve ücretsiz iptal gibi imkanlar sunan Booking.com‘dan yaptırabilirsiniz. Otelleri analiz etmek için tıklayın.

Mostar Alışveriş Hakkında Bilgiler

Mostar alışveriş rehberi tavsiye

Para Birimi: Euro Bölgesi üyesi olmamasından dolayı Bosna Hersek ’in para birimi BAM simgesiyle gösterilen Bosna Hersek Mark ’ı. Ve 2018 Şubat itibariyle de 1 TL 0,42 BAM değer. Ancak ülkede, özellikle turizmin yoğun olduğu semtlerde Euro kabul eden işletmeler de var. gerçi buna güvenerek yanınızda hiç BAM olmadan alışverişe çıkmanızı öğüt etmem.

Döviz Bozdurma: Bosna Hersek ’in en turistik şehirlerinden olması sebebiyle Mostar ’da döviz büroları fazlasıyla mevcut. aynı zamanda büyük otellerin resepsiyonları ve banka şubelerinde de döviz bozdurmanız mümkün.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM ’ler: Pazar yerleri ve fazla ufak lokal dükkanlardan bazıları haricinde Mostar ’da hemen her mağaza, lokanta ve cafede kredi kartı geçerlidir. Bu konuda bir can sıkıntısı yaşamanız baskı. Büyük Kasaba keza ATM makineleri ile de doymuş. Nüfusu az olan bir mahallede bile asgari 1 adet ATM makinesi bulunurken kentin tarihi ve turistik merkezinde sayıca çok fazla bankamatik mevcut.

Mostar alışveriş rehberi Bosna Hersek para birimi

KDV Muafiyeti (Tax Free Alışveriş): Mostar Alışveriş Rehberi yazısında mutlaka söz etmek istediğim bir öteki konu da alışverişlerinizde ödediğiniz verginin iadesi. Alkol, sigara, yakıt, otel ya da restoran faturası, otomobil kiralama gibi ürünler ve hizmetler haricinde tek bir mağazadan yapacağınız ve tutarı 100 BAM ’ı geçen alışverişlerinizin vergi iadesini alabilirsiniz. Yalnız bunun için alışveriş yaptığınız mağazanın Global Blue programı üyesi olması gerekiyor ama Global Blue üyesi mağazalar bunu mağazanın görünen bir yerine oldukça büyük bir etiket koyarak gösterirler.

Bir Global Blue üyesi mağazada toplam tutarı 100 BAM ’ı geçen bir alışveriş yaptıysanız eğer, ücret iadesini alabilmek için yapmanız gerekenler sırasıyla;

Mağazada size verilen PDV-SL-2 formunu yüklemek (böyle bir form verilmediyse istek edin)Bu formu alışveriş faturanızla birlikte Mostar ’daki Global Blue Ofisi ’ne ya da ülkeden ayrılırken havaalanındaki Global Blue Ofisi ’ne sunmak.Ofis belgelerle birlikte aldığınız ürünleri de bakmak isteyebilir, o yüzden ürünleri de yanınızda bulundurmanız iyi olur.

Mostar ’daki Global Blue Ofisi adresi ise: Konzum Center, Stjepana Radica 39, (Açık: Her gün 09:00 – 21:00 arası (sadece Pazar günleri 17:00 ’de kapanış))

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya

Mağaza Açılış Saatleri: Kuşkusuz her mağazanın kendine özgü egzersiz düzeni var oysa Mostar ’da mağazalar genelde sabahtan 09:00–10:00 arasında açılır ve kapanış saatleri de akşam 20:00 civarındadır. Fakat bir takım AVM ’ler daha geç de kapanabiliyor. Hatta turistik mağazalar da böylece. Ayrıca Mostar ’da tatil günleri Cumartesi, Pazar olmakla birlikte mağazaların kapalı olduğu bir gün olmadığını söyleyebilirim.

Pazarlık: Mostar Alışveriş Rehberi yazısında vermek istediğim bir data de şehirdeki pazarlık kültürü hakkında.Yerel ya da milletlerarası zincir mağazalar, büyük süpermarketler ya da alışveriş merkezlerinde pazarlık edilmiyor. Ama minik turistik dükkanlar ve pazar yerlerinde (şehrin meşhur pazarı Kujundziluk gibi) pazarlık edebilirsiniz ve hatta etmelisiniz. Bunlar turistik yerler olduğu için zaten ilk verdikleri fiyatlar da fazla yüksek olacaktır.

Mostar ’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya

Aslında Mostar nüfusuna oranla alışveriş yapılacak yerler açısından fazlasıyla varlıklı bir kent. Özellikle AVM kültürünün yaygın olduğu şehirde yerel ürünlerin satıldığı pazarlar da mevcut. Mostar Alışveriş Rehberi yazısında benim sizlere önerebileceğim ideal destinasyonlar ise özet olarak…

Mepas Mall, Rondo, Piramida, Biosphere, Orca, Mercator ve Interex öyle çok uluslararası zincir mağazanın bulunduğu, bunun yanında cafe, restoran gibi işletmelerle tek çatı aşağıda ihtiyaç duyulabilecek her şeyi sunan yerlerden. Hatta Mepas Mall, Rondo ve Biosphere ’yi merkezi konumlarından ötürü öğüt de ederim.

Mepas Mall: Ulica kardinala Stepinca bb, Mostar 88000. Her gün 09:00–21:00 arası (Pazar günleri açılış 11:00 ’de)Rondo: Krešimira IV, Mostar 88000. Açık: 7/24 açıkBisphere: Braće Fejića bb, Mostar 88000. Her gün 08:00–23:00 arası

Ancak birazcık daha yerel ürünlerle ilgileniyorsanız Tarihi Şehir Halkı Merkezi ’nde, Mostar Köprüsü ’nün yakınında yer alan çarşı (Kujundziluk) keza mahsul çeşitliliğiyle ayrıca de çok daha uygun fiyatlarıyla ideal bir adres. Fakat turistik bir yer olmasından dolayı fiyatların birincil ilk önce gösterişli görünebileceğini söylemem gerekli. O yüzden pazarlık şart.

Mostar ’dan Ne Alınır?

Mostar Alışveriş Rehberi yazısının en kayda değer kısmı ise elbette bu şehirden neler alabileceğiniz hakkında. Mostar ’dan ne alınır sorusu gerçekten çok da baskı değil. Ülkenin yakın tarihindeki savaş, Türklerle olan yakın ilişkiler hatta Osmanlı egemenliğinde geçirdikleri dönemler buradan alabileceğiniz yerel ürünleri şekillendiren etkenlerin başında geliyor. Pozitif uzatmadan kentten eli manâsız dönmemeniz için ne gibi alternatifleriniz olduğuna bakalım bundan böyle isterseniz.

Kurşundan Yapılan Aksesuarlar

Mostar alışveriş rehberi kurşun asker

Balkan Savaşı ’nın bitmesinden sonradan bu savaşta kullanılan silah, mermi ya da aklınıza gelebilecek her türlü obje ve atık ülkenin dört bir yanına dağılmış durumdaymış. Bazı kurnaz girişimciler kadar toplanan bu savaş artıkları, ancak genelde kurşundan yapılanlar, kabiliyetli zanaatkarların ellerinde takı, toka gibi aksesuarlara dönüştürülmüş ve şehri gezmeye gelen turistlere satılmaya başlanmış. Her ne dek hatırası acı verse de özgün ve sıra dışı olmadığını kimse iddia edemez sanırım.

Bakır Ürünler

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya bakır eşya, cezve

Osmanlı göre Bosna Hersek ’e tanıştırılan bakır işçiliği burada kendine fazla yaygın bir tatbik alanı bulmuş ve haliyle Bosnalılar da bu işçiliği benimseyerek sürdürmüşler. Doğal olarak yüzyıllar boyunca bakırdan üretilen tabak, çanak, tencere gibi ürünler günümüze dek varlığını sürdürmüş.

Hatta Mostar Köprüsü ’nden başlayarak şehrin parke taşlı gizli sokaklarını dolaştığınızda bakır zanaatkarlarının tokmakla çıkardıkları sesi dinleyerek nostaljik bir keyif de yapabilirsiniz. Bugünün modern mutfaklarında başvuru formu alanı fazla geniş olmasa da ırksa değeri nedeniyle bakır mutfak ürünleri Mostar ’dan ne alınır sorusuna gayet yerinde bir geleneksel hediyelik olarak cevap verebilir. Bu konuda tek bir uyarım var, Mostar ’da bulacağınız her bakır ürün el yapımı olmayabilir. O yüzden bu ürünleri tezgahın arkasında atölyelerini de görebildiğiniz satıcılardan almanızı tavsiye ederim.

Halı, Kilim

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya halı kilim

Tekrar Osmanlı ’nın tanıştırdığı bir zanaat halı ve kilimcilik. Üstelik böylece agnostik fakat el yapımı Bosna Hersek halıları Türk veya İran halıları ile yarışabilecek kalitede. Elbette bugün fabrikasyon üretimi yapılan halılardan nedeniyle bu işle uğraşan zanaatkarların sayısı hayli azaldı. Oysa özel alaka duyan ve Türkiye ’ye getirirken kaplayacağı yer sorunu çözebilen herkese el emeği halı ya da kilim almalarını öneririm. Natürel ki satın almadan önce halının tersine bakmalısınız. Ne dek fazla düğüm, öyle kaliteli bir halı demek.

Yerel Ressamların Eserleri

Bosna Hersek Mostar yöresel hediyelik, eşya resim

Mostar ’dan Ne Alınır yazısında yeri gelmişken belirteyim. 4-5 yıl önce başladığım bir hobim var ve gittiğim her ülkeden, oranın lokal bir ressamının yaptığı bir tablo alıyorum. Fazla ünlü bir sanatkâr olmayabilir, tablo da bir sanat şaheseri olmayabilir. Hatta olmasın mümkünse çünkü bütçem belirli. Kayda Değer olan ziyaret edilen ülkenin yerel bir sanatçısına hem destek olmak hem de o kültürü eve taşımak. Mostar ’da da şehrin turistik bölgelerinde böyle çok yerel artist göreceksiniz. Şöyle tarihi Mostar Köprüsü ’nün kentin ressamlarından biri göre yapılan devlete ait duvarınızda çok güzel durmaz mı?

Hersek Şarabı

Yeniden Bosna Hersek hakkında fazla meçhul bir gerçek ama Hersek şarapları hakikaten çok başarılı. Şarap yapımının Trakya ’nın antik dönemlerine dek uzandığı coğrafyanın üzümlerinden yapılan şaraplar –özellikle de şarap sever bir turistseniz- hem Mostar ’da tatmanız, keza de gelirken bir şişe kendinize ya da sevdiklerinize getirmeniz gereken yerel ürünlerden.

Ufak Tefek Hediyelik Eşyalar

Mostar alışveriş rehberi hediyelik eşya

Mostar ’dan Ne Alınır yazısında son önerim de kuşkusuz magnet, küçük biblolar, minyatür halılar gibi ufak tefek hediyelikler hem bütçe dostu, keza de eksik yer kaplayan yani taşıması kolay, keza de bol bol alabileceğiniz hediyeliklerden. Tarihi Mostar Köprüsü ’ne atıfta bulunanlar sanırım en eşsiz olanlarından.

Mostar seyahatiniz öncesinde Mostar gezilecek yerler ve Mostar ’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımıza da mutlaka göz atın.

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla