Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Neden uyumlu çalışma yapılmalı?

Neden uyumlu çalışma yapılmalı?

Louisiana’daki Pennington Biyomedikal Çalışmalar Merkezi’ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard “Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir hap değil ve eğer olsaydı, son derece pahalı olurdu ” diyor.

Çoğumuz egzersizin sağlığımız için faydalı olduğunu duymuşuzdur ya da böyle bir kanıya sahibizdir lakin çoğu insanda bunu faaliyete dönüştürecek tatmin edici motivasyon ne eyvah ama yok. Ancak ortaya çıkan kanıtlar hasta veya hamile olsanız bile herhangi bir yaşta hareket etmeye başlamanız için fazla fazla nedeniniz olduğunu gösteriyor.  Louisiana’daki Pennington Biyomedikal Incelemeler Merkezi’ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard “Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir ilaç yok ve eğer olsaydı, son derece pahalı olurdu ” diyor.

İşte hareket eden bir vücutta olan bazı şaşılacak şansın dönmesi:

1. Alıştırma beyniniz için harika.

Çalışma yerine getirmek, daha az bunalım, daha iyi zihin ve daha çabuk öğrenme ile bağlantılıdır. Araştırmalar hem şu lahza egzersizin Alzheimer hastalığının başlangıcını durdurmak veya tecil etmek için en iyi yol olduğuna da işaret ediyor.

Bilim adamları, egzersizin beynin yapısını ve işleyişini neden değiştirdiklerini bütün olarak bilmiyorlar, ancak bu şuanda etkin bir araştırma alanı. Şimdiye dek, egzersizin protein BDNF (beyin türevi nevrotrofik etken) bir uçtan bir uca yeni kan damarlarının ve hatta yeni beyin hücrelerinin büyümesini besleyerek beyindeki kan akışını geliştirdiğini keşfettiler. BDNF, yeni nöronların büyümesini tetikler ve beyindeki hücrelerin dejenerasyonundan korunmasına ve onarımına muavin olur. Keza, son araştırmalara tarafından insanların odaklanmasına tezgâhtar olabilir.

2. Mutlu olabilirsiniz.

Sayısız araştırma, yürümeden bisiklete binmeye, insanlara kendini daha iyi hissettiren ve depresyon semptomlarını hafifleten çoğu egzersiz türünün olduğunu göstermektedir. Alıştırma, beyin-serotonin, norepinefrin, endorfin, dopamin kimyasallarının özgür bırakılmasını tetikler ve bıktırıcı ruh halini hafifletir ve stresi giderir. Amerikan Egzersiz Konseyi baş bilim yetkilisi Cedric Bryant, “Yıllardan Beri egzersizin bedensel yararları üzerine yoğunlaştık ve ahenkli olarak etkin olmanın psikolojik ve şehvetli yararlarını gerçekte görmezden geldik” diyor.

3. Yaşınızı yavaşlatabilir.

Egzersizin insan ömrünü beş yıla değin uzattığı gösterilmiştir. Küçük bir yeni çalışma, ortalama yoğunlukta egzersizin hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatabileceğini önermektedir. Halk büyüdükçe ve hücreleri daima bölündükçe, kromozomların sonundaki koruyucu kapakları telomerleri kısalır. Egzersizin telomerleri nasıl etkilediğini bakmak için araştırmacılar 10 dinç kişiden sabit bir bisiklet egzersizinden  45 dakika önce ve sonradan bir adale biyopsisi ve kan örneği aldılar. Bu egzersizin telomerleri koruyan bir molekülün seviyesini arttırdığını ve sonundaki kısalmanın hızını yavaşlattığını gösterdiler. Bu egzersiz egzersizin yaşlanmayı gözenekli olan seviyede yavaşlattığını gösteriyor.

4. Cildinizi daha iyi görünür hale getirecektir.

Aerobik egzersiz, kan dolaşımını hızlandırır oksijeni ve beslenme maddelerinin deriye iletilmesini sağlar ve yaraların daha süratli iyileşmesine tezgâhtar olur. Egzersiz fizyoloğu Anthony Hackney “Insanlar yaralandığı zaman olası olan en kısa sürede hareket etmelidirler. Sadece kasın atrofik olmamasını temin etmek için değil, bununla beraber cilde iyi bir kan akışı temin etmek için” diyor.

Deri aynı zamanda karoser ısısının ayarlanmasında da tahsis yapmaktadır. Egzersiz yaparken kaslarınız çok fazla ısı üretir; vücut sıcaklığının çok artı artmaması için bunu cildimizle dışarı ısı olarak atarız.

5. Hayret Verici şeyler sadece birkaç dakika içinde gerçekleşebilir.

Ontario’daki McMaster Üniversitesi’nden bir alıştırma fizyoloğu Martin Gibala,  tipik bir 50 dakikalık maçla karşılaştırıldığında, 10 dakikalık bir egzersizin ne dek etkili olabileceğini test etmek istiyordu. Tasarladığı mikro-egzersiz programı, 20 saniyelik aralıklarla fazla sıkıcı ve uzun süreli çalışabilmenin kuvvet olduğu egzersizleri ve arkasında kısa toparlanmaları içermektedir. Üç aylık bir çalışmada, hangisinin daha iyi olduğunu görmek için standarta karşısında kısa ve yoğun egzersizi incelediler. Bir egzersizin beş kat daha uzun sürmesine karşın,  vücudun gidip gelen çalışmadaki şaşırma yüzünden iki egzersiz türünde de yürek fonksiyonlarında ve kan şekeri kontrolünde özdeş gelişmeler olduğu görüldü.

6. Büyük bir hastalığa yakalanmanıza engel olabilir.

Aslında de, Herif 2 diyabetten yürek yetmezliğine değin, ayrı kronik koşullara sahip kişiler için fazla etkin egzersizler (Gibala’nın çalıştığı gidip gelen egzersizler gibi) bile mümkündür. Bu yeni bir fikir, çünkü onlarca yıldır belirtilen hastalıkları olan insanlara çalışma yapmamaları önerildi. Derhal bilim insanları, çok daha artı insanın çalışma yapabildiğini ve yapması gerektiğini biliyor. Yakın tarihli 300’den fazla klinik araştırmanın analizinde, insanların inme sonrası iyileşme gösterdikleri keşfettiler; alıştırma onlara rehabilitasyonda daha etkin oldu.

7. Vücuttaki yağ oranı azalır.

Cisim, enerji kaynağı olarak ayrıca karbonhidratları ayrıca de yağları kullanır. Fakat tutarlı aerobik egzersiz eğitimi sonrasında cisim enerjiye dönüştürülmesi için fazla miktarda oksijene gereksinim duyar ve bunu yağdan daha iyi elde eder. Hackney, “Çalışma eğitiminin faydalarından biri, kardiyovasküler sistemimizin oksijen sağlama konusunda daha dinç ve daha iyi olmasıdır; böylece, daha pozitif yağ metabolize edebiliyoruz” dedi. 

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla