Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Nokia Lumia 920 Tahlil Günlüğü – 2

Nokia Lumia 920 Tahlil Günlüğü – 2

Kişilerimi yeni telefona uymak sandığımdan kolay oldu. Hazırda kullandığım Microsoft hesabımla giriş yaptığımda (bu hesabı Facebook ve Twitter ’la ilişkilendirmiştim) kişiler listemin Windows 8 ’de olduğu gibi Windows Live, Facebook, Twitter ve Google hesaplarından kişilerimle dolu olduğunu gördüm.

Nokia ’nın “Verilerimi Aktar” uygulamasıyla iPhone ’umda bulunan kişi listesini epeyce basit bir şekilde Bluetooth üzerinden Nokia Lumia 920 ’ye aktardım. Geriye Doğru bir tek benzer kişiye ait olan hesapları birbirine bağlantı kurmak kaldı. Yarım saatlik bir çabayla bunu da hallettim. Burada yaptığım değişikliklerin otomatikman Windows 8 ’deki kişilerime de uygulanıyor olması hoşuma gitti. Windows Phone 8 ’i Windows 8 ’e USB ’den bağladığım anda dengeleme işlemi başarıyla gerçekleşti.

Müzik ve resimleri adapte etmek için illa ancak iTunes gibi bir dilekçe kullanmak zorunda olmamak güzel. Bilgisayarım penceresini açtığınızda Nokia Lumia 920 orada duruyor ve içindeki verilere Windows Explorer ile kolayca ulaşabiliyorsunuz. Lakin ben illa bir arayüz istiyorum diyorsanız Windows 8 onu da sağlamış. Telefonu bilgisayara taktığınızda başlat menüsüne Windows Phone karosu kendiliğinden ekleniyor ve dosya gönderme alma işlerini buradan da yapabiliyorsunuz. iOS ’ta yer alan “Telefonum Nerede” özelliğine bu karodan ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede telefonunuz çalınırsa veya kaybolursa uzaktan kilitleme, ekrana mesaj gönderme veya GPS üzerinden konum belirleme gibi şeyler yapmanız muhtemel oluyor.

Kişilerin ortak bir yerde toplanması ve tüm hizmetlerin bir başlık aşağıda toplanması güzel. Bu sayede farklı sosyal ağlarda neler olduğunu tek bir yerden görebiliyorsunuz. Benzer şekilde ben başlığı altında da değişik sosyal ağlara aynı anda durum güncellemesi yayınlayabiliyorsunuz.

Kişileri aktardıktan sonra sıra uygulamalara geliyor. Windows Phone 8 ’in bence (şimdilik) en güçsüz noktası burası. iOS ve Android ’in uygulama çeşitliliği Windows Phone ’da yok. Bu telefonlar yayıldıkça bunun hızla değişeceğini düşünüyorum. Facebook, Twitter gibi temel sosyal ağların uygulamaları var (Google+ değil). Oysa bu uygulamaların arayüzleri iOS ve Android ’ten alışkın olduğumuz arayüzlerden öbür. Açık Konuşmak Gerekirse ben azıcık kullanışsız buldum. Gözüm eski alıştığım arayüzü aradı.

Windows Store muhakkak ıssız bir yer yok. Eski Windows Phone uygulamaları da desteklendiği için o kadar fazla seçenek bulmak olası. Ama bu eski uygulamalar yeni arayüzle tam düzenli olmayabiliyor hatta ara sıra hata verip kapanabiliyorlar. Buna rağmen iOS ’ta sık kullandığım bir takım şeyleri Windows Store ’da bulamamak bıktırıcı olabiliyor (örnek Google+ ve Instagram). Lakin Windows Store ’un çok beğendiğim bir özelliği var. Yaklaşık Olarak tüm paralı uygulamaları satın almadan önce deneyebiliyorsunuz. Dene tuşuna bastığınızda ya uygulamanın kısıtlanmış özelliklere sahip deneme sürümü yükleniyor ya da bütün sürüm kısıtlı bir vakit için kuruluyor.

Nokia Lumia 920 ’de diğer Windows Phone 8 ’lerde olmayan bir takım uygulamalar var. Nokia Haritalar, Nokia Sürüş, Nokia Müzik, Nokia Bilen Göz gibi. Bu uygulamalar doğrusu güzel üretilmiş. Nokia Haritalar adından da anlaşılacağı üzere genel harita özellikleri, yol tarifi gibi şeyleri sunuyor. Nokia Sürüş ve Keşfet de bu uygulamayla birlikte çalışabiliyorlar. Yani haritalarda bir yol tarifi aldığınızda bunu adım adım yol tarifi yapması için Nokia Sürüş ’e aktarabiliyorsunuz. Haritaları indirip çevrim dışı olarak da çalıştırabilmek gerçekte hoş bir artı, Nokia bu konuda iyi iş çıkarmış.

Nokia Sürüş ’ün yön belirleme konusunda nasıl bir meslek çıkardığını deneme şansım olmadı. Dener denemez yorumlarımı yazacağım.

Nokia Haberdar Olan Göz bulunduğunuz konuma kadar çevrenizde bulunan restoranları, kafeleri, otelleri ve gezilecek yerleri öneriyor. Bu uygulamanın birazcık daha geliştirilmesi gerekiyor.

Benim en fazla beğendiğim başvuru Nokia Müzik oldu. Mix Radio özelliği doğruca istediğiniz tarzda müziği tesadüfen dinleyebiliyorsunuz. Hatta bu listeleri indirip çevrimdışı çalışmasını da sağlayabiliyorsunuz. Belirtilen aralıklarla indirdiğiniz listeleri güncelleyerek yeni şarkıları takip edebiliyorsunuz. Yan ancak beğendiğiniz şarkıları satın alıp kendi müzik kütüphanenize eklemeniz de mümkün.

Windows Phone 8 ’in en cılız noktası yazılım desteği. Ama bunun bir süre meselesi olduğunu unutmamak gerekiyor. Ne de olsa iOS ve Android yarışa fazla daha önce başladılar. Bu konuda şimdilik bekleyip görelim diyorum. Fakat Twitter, Facebook gibi esas uygulamalarda arayüzün bambaşka olması hoşuma gitmedi. Windows 8 tarzı diye bir şey var bu emin ve açıkçası ben bunu pek elverişli bulmadım. Gözüm defalarca masaüstünden ve telefonumdan (iPhone 4) alıştığım arayüzü aradı. bunun dışında telefonun Windows 8 yüklü bilgisayarımla tam irtibat içinde olması hoş. Ayarların ve resimlerin kendiliğinden Skydrive üzerinden yedeklenmesi ve diğer bilgisayarlarla eşitlenmesi sürükleyici ve sorunsuz çalışıyor.

Son olarak telefonun ekran geçişlerinde ve uygulamalarda herhangi bir takılma olmadan akıcı bir şekilde çalıştığını da belirtip bugünkü bölümü sonlandırayım.

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Önceki İçerikTesettür Abiye
Sonraki İçerikEn Şık Eşarp ve Şallar

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla