Pazar, Kasım 28, 2021

Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

Sivrisineklerden kurtulmanın ayrıca bilimsel ayrıca organik çözümleri evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile birlikte sizin için araştırdık.

Sivrisinekler ufak hayvanlar olsa da, gerçek bir sıkıntıdır. Bu böcekler Sıtma ve Humma gibi bir takım güvenli olmayan hastalıklara sebep olabilir. Sivrisinek ısırıkları kaşıntılı ve ağrılıdır. Piyasa, değişik kimyasal yüklü sivrisinek koruyucuları ile doludur. Bu ürünler sizi sivrisineklerden korunmanıza yardımcı olabilir lakin bazı tabi etkileri olabilir. Sivrisineklerden nasıl kurtulacağını merak ediyorsanız, evde yapabileceğimiz bazı karışımlarla onları uzakta tatmayı başarabilirsiniz. Onları deneyin!

Sivrisinekler için ev ilaçları ve Bitkisel Çözümler

1. Kuru Buz

Soluduğumuz karbondioksit sivrisinekleri çeker. Kuru buz, eridikçe gazla buharlaşan donmuş karbon dioksittir. böylece, kuru buzları geniş bir kaba koyun ve uzakta bir yerde bekletin. Bütün sivrisinekler bu kaba doğru çekildiklerinde kapağı kapatın. Bu biraz vakit tip olsa da, sivrisinekleri uzaklaştırmak için etkin bir yöntemdir .

2. Kahve Çekirdekleri

Sivrisinekleri kovmak için kolay bir usul kahvedir.Yapmanız gereken tek şey, evinizin yakınında durgun su bulduğunuz baştan kahve çekirdeklerini serpmektir. Suda yer alan sivrisinek yumurtaları, kahve sebebiyle su yüzeyine gelmeye zorlanacaktır. Yüzeye geldiklerinde, oksijenden yoksun kalacaklar. Bu, yumurtadan çıkmadan önce onları öldürecek ve sivrisineklerin üremesini önleyecektir.

3. Sivrisinek Tuzakları

Piyasadan bir sivrisinek tuzağı satın alabilir veya evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Konut yapımı sivrisinek tuzağı planlamak için plastik bir şişeye ihtiyacınız var.

 • Şişeyi yarıya değin belli ve diğer bir kapta sıcak suya kahverengi şeker ekleyin.
 • Soğuduktan sonradan, çözeltiyi şişenin alt yarısına dökün.
 • Şimdi maya ekleyin. Şişenin üstteki yarısını alın ve alt yarısına baş aşağıda yerleştirin. Şişe şeker çözeltisine daldırılmamalı, anında üzerine oturmalıdır.
 • Şişe parçaları bir arada tutmak için bir bant kullanın, üst kısmı açıkta bırakılmalıdır. Sivrisinek fazla olan bir alana yerleştirin.
 • Sivrisinekler şişenin tepesine şeker solüsyonuna doğru uçar ve boğulur. 2 haftada bir şişedeki çözeltiyi değiştirin.
 • Bu sivrisinek tuzağı yöntemi şeker mayası fermantasyon yöntemi olarak bilinir.

Bu usul sivrisineklerden kurtulmanın yerinde ve ucuz bir yoludur.

4. Kafur

Kafur, sivrisineklerden çevre dostu bir şekilde kurtulmak için diğer bir yöntemdir. Yalnızca odanın bütün kapılarını ve pencerelerini kapatın. Sonradan hafif kafur ve yarım saat değin bekletin. Geri döndüğünüzde, herhangi bir sivrisinek bulamayacaksınız. Kafur toplarını ve Neem yağını (Neem yağı, teşbih ağacı olarakta bilinir, temel olarak Afrika ve Asya ’da yetişen bir ağaç olan neem ağacının yaprakları ve meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde edilir ve kozmetikten tutun da böcek uzaklaştırma yöntemlerine ve tarıma kadar böylece çok bambaşka alanda kullanılır) doğal bir sivrisinek kovucu olarak da kullanabilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan 3-4 adet Kafur topu, 1 bardak Neem yağı ve 1 dolum şişesi. Şişeyi verilen malzemelerle doldurun. Alternatif olarak, 1 arz citronella yağı, azıcık kafur topu ve biraz sedir yağı karışımıda yapabilirsiniz. Bu karışımı birkaç damla banyo havlusuna püskürtün ve yatağınızın üzerine koyun. Bu yöntem sivrisinekleri iter. Citronella yağı, sivrisineklerden bütün koruma sağlar.

Kafur satın edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak ekstresi sivrisinek larvisidal (larvalararı öldüren) özelliklere sahiptir. Birkaç diş sarımsak ezin ve ezilmiş sarımsakları suyun içinde kaynatın. daha sonra ılınmış olan bu sivrisinek kovucusunu bir sprey şişesine dökün ve odanın etrafına püskürtün. Bu hap sivrisinekleri öldürecektir. Sivrisinek ısırıklarını durdurmak için günlük sarımsak yiyebilirsiniz. Keza sarımsak dişlerini ilk elden cildinize sürünebilirsiniz .

6. Neem yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Neem yağı bir sivrisinek kovucudur ve aynı zamanda doğal bir pestisit olarak da kullanılır. Neem yağı ve saf hindistancevizi yağını 1: 1 oranında karıştırın ve vücudunuza uygulayın. Karışımın zinde kokusu sivrisinekleri sizden asgari sekiz saat uzakta tutacaktır.

Neem yağını hepsiburada.com ‘dan 15 TL ’ye satın alabilirsiniz.

7. Limon okaliptüs

Corymbia Citriodora olarak da tanıdık limon okaliptüs, Avustralya ’da yaygın olarak yetiştirilen uzun bir ağaçtır. Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağın sivrisinek kovucu özellikleri vardır. Sivrisinek ısırıklarından kendinizi korumak çin bu yağı cildinize uygulayabilirsiniz .

8. Fesleğen

Fesleğen yapraklarının sivrisinek larvalarını öldürdüğü bilinmektedir ve bu şekilde sivrisineklerin üremesini engelleyebilirsiniz. Bahçenize ve evinizin giriş noktalarına fesleğen bitkisi dikin. Sivrisinekleri uzaklaştırmak için fesleğen yağı da püskürtebilirsiniz.

9. Citronella Yağı

Sivrisinekleri önlemede Citronella yağı en önemli esanstır. Bütün vücudunuza citronella yağı uygulayın . Ayrıca bu uçucu yağı bir kaç damla bir mum içine enjekte edebilir ve onu yakabilirsiniz. ya da, bir sprey şişesine koyun ve sivrisinek eğilimli alanlara püskürtün.

Citronella Yağı biz yazıyı yazdığımız tarihte en ucuz PipingRock sitesinde burada satılmaktadır.

10. Nane

Çoğumuzun sevdiğinane kokusu, sivrisinekleri uzaklaştırmak için başka bir doğal yoldur. Sivrisinekleri uzakta yetişmek için taze nane, nane yağı veya nane özleri alabilirsiniz. Nane yağını sprey şişesine dökerek kullanılabilir ya da vücudunuzun açıkta kalan kısımlarına uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak bahçenizde nane yetiştirebilirsiniz.

11. lavanta yağı

Lavanta yağının kokusu, sivrisinekleri herhangi bir ticari böcek kovucu kadar etkili bir şekilde uzak tutabilir. Lavanta çiçeği ve yağının kokusu fazla kuvvetlidir ve sivrisinekler buna dayanma edemez. böylece, odanıza sprey şişesi ile lavanta kokusu sıkabilir , ya da yüzünüze ve sinek ısırığına maruz kalan vücudun diğer kısımlarına yağını uygulayabilirsiniz.

 • Alternatif olarak, piyasada kolayca bulunabilen lavanta kokulu oda spreylerini kullanabilirsiniz.
 • Keza sivrisinekleri uzak yetişmek için evin ve bahçenin civarda lavanta bitkileri yetiştirebilirsiniz.

12. Dere Ağacı Yağı

Akarsu ağacı yağı, böceklerden kurtulmak için etkin esansiyel yağlardan biridir Anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikler, sivrisineklerle savaşmaya gelince harikalar yaratır. Akarsu ağacı yağının dinç kokusu sivrisinekleri uzaktan tutar. Yapmanız gereken tek şey, birkaç damla su ile birkaç damla akarsu ağacı yağını karıştırıp, bu karışımı yüzünüze ve vücudunuzun öteki açığa çıkmış kısımlarına uygulamaktır.

13. Kırmızı Sedir Ağacı (Kurşun kalem Ardıcı)

Kırmızı sedir ağacı sadece bahçeyi ya da bahçeyi güzelleştirmez, bununla birlikte sivrisinekleri de uzakta miktar. Kırmızı sedir ağacının bir parçasını suda kaynatın. Arkasından, bu sıvıyı bahçe püskürtücüsüne koyun ve her yere serpiştirin. Bu sivrisinekleri evinizden uzakta tutacaktır. Bu ağaç aynı zamanda Juniperus virginiana olarakta bilinir. Keskin kokusu haşere kovucu niteliklere sahiptir.

14. Biberiye

Biberiye doğal bir haşere kovucudur. Nane ve lavanta ile yakından ilişkilidir ve aynı insektisit (böcekleri yok eden) özelliklerine sahiptir. Birkaç sap biberiye yakın. Bundan kaynaklanan güzel koku kokusu, sivrisinekleri dışarı çıkaracaktır.

15. Sivrisinek Kovucu Bitkiler

Catnip (kedi nanesi otu) ve feverfew (gümüş düğme otu öteki adı alev otu ) gibi sivrisineklere karşısında fazla etkin bitki örtüsü yetiştirin. veya saksılarınızda yetiştirin ve bunları sivrisinek eğilimli alanlarda stratejik olarak yerleştirin.

16. Karanfil Yağı

Birçok kimyasal kovucu, etkin içeriği olarak karanfil yağı içerdiğinden, iyi bir sivrisinek kovucu özelliği vardır. Bu doğal içerik cildi tahriş edebilir, böylece dikkatli kullanın.

17. Hardal Yağı

Hindistan cevizi yağı gibi, bu bitkisel yağ da birçok saha çalışmasında sivrisinek kovucu özellikler göstermiştir.

18. Vetiver

Chrysopogon zizanioides olarak da bilinen Vetiver, Hindistan ’a özgü bir bitkidir. Haşereleri uzak bağnaz etkisi ile biyolojik uğraş unsuru olarak kullanılmaktadır. Vetiver yağı, olağanüstü haşere kovucu özellikleri ile rahatlatıcı bir aromatik özelliğe sahiptir. Sivrisineklerden kurtulmak için bu yağın birkaç damlasını püskürtün.

Evde Alınacak Önlemler

 • Evin dışarıya sarı LED ampullerle monte edilmiş lambalar olsun. Sarı ışık sivrisinekleri çekmez.
 • Pencerelere ve kapılara sivrisinek ağlarını takın. Eğer bir bebeğiniz varsa, beşiği de cibinlik ile örtün. Bu, sivrisinek ve böceklerinden korumanın kanıtlanmış ve ucuz bir yoludur.
 • Larvalarının gelişmesine müsade verirseniz, evinizde sivrisineklerle savaşmanın bir anlamı yoktur. bu nedenle larvaların yetişkinlere dönüştüğü sakin suya ilaç uygulayın.
 • Erişkin sivrisinekleri püskürtmek için, önce nane, hardal, karanfil ve biberiye yağları içeren doğal insektisitler deneyin. Esansiyel yağların ve nanenin enerjik kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Doğal çözümlerin çoğu işe fayda. Örneğin haşlanmış sarımsak larvalara aleyhinde etkilidir ve durgun suya püskürtülür.
 • Bununla birlikte, en etkin olan, sprey biçiminde ticari olarak tedarik edilebilen kimyasal kovuculardır. DEET içeren bu ürünler etmen madde Permethrin ile olan solüsyonlar işe yarayabilir lakin kimyasal içerikli olmalarından nedeniyle tedbirli olunmalıdır.
 • Erişkin sivrisinekleri öldüren böcek öldürücüler, bir püskürtücü vasıtasıyla etrafa püskürtülür. Sivrisineklerin bulunduğu bölgelere, permetrin, bifentrin ve benzerlerini içeren kovucularla uzun süreli uğraş edebilirsiniz. Bunlar daha kısa sürede etki sağlayabilir. Bunlar doğal piretrinlere dayanan ürünlerdir.
 • Ek bir önlem olarak, piyasada bulunan sivrisinek tuzaklarını kullanın. Bu cihazlar sivrisinekleri ısı veya CO2 ile çeker, yakalar ve dehidrasyonla öldürür.
 • Elektronik zapperleri keza sivrisinekler üzerinde etkilidir. Ilk Kez iç mekan kullanımı için tavsiye edilir.
 • Bilimsel Araştırmalara Dayalı Yöntemlerle Sivrisinek Nasıl Öldürülür?

  Bilim adamları göre onaylanan birkaç öldürme yöntemi vardır: yetişkin sivrisinekler için kovucular, tuzaklar, sisleyiciler, sivrisinek larvaları ve böcek öldürücüler. Her birinin ne vakit ve nasıl kullanılacağını görelim.

   Açık Açık, kovucular sadece sivrisinekleri uzaklaştırabilirler. DEET ve pikaridin bazlı spreyler, bantlar ve permetrinle muamele edilmiş giysiler böyle sayılır.

   Tuzaklar erişkin türlerini yakalamak için uygundur, ama böceklerin çalışıp çalışmadığından bağımsız olarak böceklerin üremeye devam etmesinden nedeniyle sivrisinek popülasyonunu denetim etmezler. UV, CO2, ısı, H20 ve propan tuzakları bu nesil ürünlerdir.

   Sivrisinek öldürücüleri yalnızca erişkin türlerini öldürmekle kalmaz, bununla birlikte üreme döngüsünü de kırmaz ve bunlar (sentetik sivrisinekleri öldürmek için) dinç sentetik böcek öldürücüler ve larvaları öldürmek için suya dökülen bakteriler ve IGR ’ler ile temsil edilir.

  Sonuç olarak, sivrisineği fazla olan bir yerde yaşıyorsanız ve binlerce sivrisinekle mücâdele etmek zorundaysanız, size yerinde olan yöntemleri uygulamanız yerinde olacaktır. Bireysel koruma, sivrisinek yakalama tuzakları ve sivrisinek larvalarını öldüren sentetik kimyasallar ve bakteriler için kovucular kullanın ve bu nedenle sivrisinek popülasyonunu azaltmak için üreme döngüsünü kırın.

  Sivrisinek Kovucular Nasıl Etki Eder? Hangi kovucular doğal hangileri kimyasaldır?

   

  Etkin içerik

  Nasıl tesir eder?

  En İyi Kullanım

  Deride Uygulanan Kovucular

  limon okaliptüs, nane, lavanta, neem, citronella, çay ağacı, karanfil yağı vbDoğal insan kokusunu, sivrisinekler için nahoş ışık halkası getiriyorlar. Sivrisinekleri  öldürmezler, yalnızca sivrisinekleri kovarlar.Cilt ve/veya giysi üzerine uygulayın. Giysilerin altına püskürtmeyin!

  Giysiler Üzerinde Uygulanan Kovucular

  PermetrinBöcekleri öldürür ve püskürtür. Sadece giysi, çanta, çadır ve öteki kumaşlara uygulayın.Altı haftaya değin dayanabilir.

  Biyolojik Larvikitler

  BTISivrisineklerin larvalarını öldürür ve onların üremesine izin vermez.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

  Kimyasal Larvikitler

  IGR (metopren, piriproksifen)Sivrisinek larvalarının büyümesini engelller.Larvaların bulunduğu alana püskürtün.

  Erişkin öldürücü

  Piretrin, piretroidler (permetrin, deltametrin)Erişkin sivrisinekleri öldürür. Bulunduğu bölgeye püskürtün.

  Tuzaklar

  Isı, ışık, koku, CO2 ya da H2O ile çekinYetişkin sivrisinekler, dehidrasyondan öldükleri tuzağın içine çekilir. Kapan tipine alt olarak bahçeye  ya da eve yerleştirin. Ölü böcekleri ahenkli olarak tepsiden çıkarın.

  Foggers (haşere öldürücü cihaz)

  Sisleme sıvıları piretrin, piretroidler ya da nadiren doğal insektisitler içerir. Erişkin sivrisinekleri öldürür ve böylelikle böcek popülasyonunu geçici olarak azaltır. Propan ya da elektrik kadar işletilmektedir.Sisleme sıvısını sisleyicinin altına dökün ve zehirli sisi boyayın. En iyi gece geç saatlerde veya sakin havalarda sabahın erken saatlerinde uygulanır.

  Zappers

  Bazı dış mekan modelleri, sivrisinekleri cezbetmek için kimyasal yemler de kullanabilir. dışarıda, böcekleri ve sivrisinekleri kaçırırlar.  Karanlıkta en iyi performans.alınır.

   

   

   

   

   

  Ayrıca şu da ilginizi çekebilir : Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?

   

  Sivrisineklerden Nasıl Kurtuluruz?

  sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

  Related Articles

  L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

  Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

  Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

  Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

  Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

  sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Stay Connected

  21,992BeğenenlerBeğen
  2,506TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol
  - Advertisement -

  Latest Articles

  L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

  Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

  Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

  Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

  Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

  sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

  Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

  20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

  Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

  Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
  Araç çubuğuna atla