Pazartesi, Kasım 29, 2021

Tokyo ’dan Ne Alınır?

tokyo'dan ne alınır

Yepyeni bir şehre üçgenin taban olmayan kenarı attığımızda en hevesle beklediğimiz şeylerin arasındadır alışveriş. Gezi ettiğimiz yerin tarihini, coğrafyasını merak ettiğimiz değin oraya has ürünlerini keşfetmek de bir pek keyiflidir. Bu İsviçre‘nin alp sütünden yapılmış bir çikolatası, Paris ’in şarapları, İtalya ’dan bir paket kahve olabilir. Şehre ait meşhur şeyler listesi ne kadar kabarıksa o kadar daha uzatmak isteriz alınacaklar listemizi… Arkadaşlar, aile, iş yerindekiler derken bir bakmışsınız bir bavul daha eşya götürüyorsunuz şehrinize.

Bugün sizinle şehri gezip gördükten sonra, armağan ve alışverişte hiç zorlanmayacağınız, kendine has her şeyiyle ikon olmuş Tokyo ’dan ne alınır konusunu konuşacağız Tokyo birbirinden farklı mahsul çeşitleriyle sizi hem şaşırtacak hem de yeri geldiğinde gülümsetecek bir kapasiteye sahiptir. Tokyo ’da ister lüks caddelerde modanın nabzını tutan dünya markalarından, sokakların arasına gizlenmiş minik butiklere, içinde ne ararsanız bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkanlarına ve elektronik cenneti diyebileceğimiz mağazalarına değin bu şehirden kendinize ve sevdiklerinize kalıcı ve hoş anılar alabilirsiniz.
Tokyo ’dan ne alınırmış gelin birlikte bakalım.

Macha çayı ve ürünleri

tokyo macha çayı alışverişi

Tokyo’da konaklama yapılabilecek bütün bölgelerle ilgili ayrıntılı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Tokyo’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En fazla seçim edilen otellerden bazıları: 3★ Richmond Hotel Premier Asakusa International, 4★ Citadines Central Shinjuku Tokyo, 5★ Hilton Tokyo Odaiba

Matcha, Japonya ’nın neresine giderseniz gidin bulabileceğiniz yeşil çayın Japonlara has olan bir versiyonudur. Bu mahsul Japonya ’da en düşük sake ve sushi değin ün salmış bir durumdadır. Koyu yeşil tonlarında güya fıstık unu gibi bir görünüme sahiptir. Matcha, Tokyo ’da da bilhassa ilk önce tatmanız sonra da almanız gerekenlerin başında gelmektedir. Matcha ’nın nehir olarak tüketiminin yanı sıra marketleri saran diğer taraftan “matchalı ürünler” çılgınlığı vardır. Aklınıza gelebilecek her türlü mahsul, gofretler (bilhassa kitkat denilen) , şekerler, kekler, sütler matchalı olarak üretilmektedir.

Tokyo ’ya gitmişken bunlardan da çantanıza atmayı ihmal etmeyin. Hem matcha gram olarak satılan birazcık da pahalı bir üründür. Bitkinin türüne, renginin koyuluğuna kadar fiyatları değişebilen matchanın 50 gramı az daha fiyatı 4.000 Yen (120-130 TL) dir. Matchayı ,Chiyoda da fakat Ippodo marunouchi çay dükkanından ve Ginza ’da ama Uogashi Meicha akarsu dükkanı/ kafesi almak üzere daha o kadar çok yerden alabilirsiniz.

Kimono

tokyo'dan ne alınır kimono

Japonların festivallerde, bayramlarda ve günlük hayatlarında da üzerlerinden çıkarmadıkları bu geleneksel giysiler listemizde olmazsa olmazdı natürel ki. Her türlü çeşidi ve rengi bulunan kimonoların pamuklu olanları özel günde, polyester maddesinden yapılanları da jurnal yaşamda giyiliyormuş. Giydikleri giysileri resmiyet derecelerine kadar ayarlayan Japonlar için kimononun hangi maddeden yapıldığı fazla lakin fazla önemli. Siz de seyahatiniz sırasında gözünüze güzel gelen kimonolardan bir tane kapabilir, Japonların geleneklerine bacak uydurabilirsiniz. Fiyatları 7.000- 10.000 Yen (210-310 TL) aralarında değişen kimonolardan bir tane edinebilir, lakin sadece denemek istiyorum derseniz ikinci el dükkanlardan 500 yenede (17 TL) kimono bulup ayrıca kiralamanız da olası. En iyi kimono alışverişini ise, Uniqlo Ginza, ito Yakado ve Kimono Yamato ’dan yapabilirsiniz. Keza Japonya ’da tüm bayan kimonolarının tek beden olduğunu , kadınların kendi bedenlerine uydurabilmek adına kimonoları katlayarak kullandıklarını da açıkça belirtmek isterim.

Sake

tokyo sake alışveriş

Pirinç ve tahıl tozundan yapılan ve tat bakımından diğer içkilerden ayrılan Japonların milli içkisi olan sake takriben 200 yüzyıllık tarihi ile hala yaşatılmaktadır. Tokyo ’da sosyal yaşam belirleyici bir özelliğe sahip olan sake muhabbetleri, izakayaların (geleneksel pub), dost toplantılarının olmazsa olmazıdır. Imal şekline ve yapıldığı pirincin türüne tarafından farklılık bildiren sakeleri ayrıca sıcak hem de soğuk tüketebilirsiniz. Natürel ki Tokyo seyahatinizde Japonların size gözleri parlayarak servis edecekleri ve bundan büyük bir kibir duyacakları sakeyi denemeli ve bir şişe de bavulunuza atmayı ihmal etmemelisiniz. Sakenizi Tokyo ’nun Omotesando ve daha çeşitli yerlerinde şubeleri olan Hasegawa sake dükkanından, Nakano ’daki yerel bir market olan Aji No Machida ’dan (1500 ’e yakın sake markasını burada bulabilirsiniz) alabilirsiniz. Sakeleri türüne ve şişe ağırlığına tarafından 1000-5000 Yen (30-150 TL) aralığında almanız muhtemel. Dilerseniz Tokyo Harajuku ’ya yakın Yoyogi parkta yer alan üzerlerine değişik desenler çizilmiş yüzlerce sake varilini görmeye de gidebilirsiniz.

Elektronik Eşya

tokyo'dan ne alınır elektronik

Tokyo deyince kuşkusuz aklımıza gelen şeylerden biri de elektronik eşyalar. Nikon, SonyPanasonic, Canon, Nintendo gibi teknoloji devi markalarını dünyaya kazandıran Japonlar teknoloji konusunda da diğer alanlarda oldukları gibi epeyce başarılılar. Peki birçok insanın Tokyo ’ya elektronik alışveriş niyetiyle gittiğini düşünürsek burada en güzel elektronik eşya seçenekleri için nelere gitmeliyiz?

Bu konuda teknoloji cenneti olarak adlandırabileceğimiz hatta buranın bağımlısı olanların deyimiyle “Electric townAkihabara semti tek adresiniz olabilir. Akihabara hayatınızda bu dek çok elektronik eşya çeşidini diğer yerde göremeyeceğiniz yegane yerlerden biridir. Uzun bir caddeye sıralanmış sayısız dükkana girip çıkabilir, son model telefonlar, resim makineleri, bilgisayarlar arasında tercih yapmakta epeyce zorlanabilirsiniz.
Lakin eğer işyeri işyeri gezmek istemem, aradığım her şeyi tek bir yerde bulabileyim derseniz tam size kadar bir yer de mevcut Akihabara ’da, Yodabashi camera! Bu 9 katlı pasaj gibi olan teknoloji cenneti aradığınız her şeyi bir arada bulabilmeniz için büyük bir fırsat. Akihabara ’nın öteki mağazalarında olduğu gibi Yodabashi ’de de aldıklarınız büyük miktarlara ulaşırsa %5 indirim sağlayabiliyorlar size. Ürünlerin tax free olma durumlarına dikkat etmeniz de Akihabara ’da ki önemli durumlardan birisi.

Mahalle butiklerinden değişik giysiler

tokyo kıyafet alışverişi

Birbirine ters desenler, fırfırlı bluzlar, yırtık bir yeri kalmamış kotlar, pembenin, turuncunun ve sarının ağırlıkta olduğu her şey… Tokyo ’nun birbirinden öbür mahallelerine saklanmış butiklerinde veya bir sokağında gördüğünüz mağazalardan birinde bundan çok daha fazla garip modellerde ve canlı renklerdeki giysilere rastlayabilirsiniz. Tokyo ’nun ünlü modasını belirleyen zorluk ve uyumsuzluk Harajuku‘da gençlerin derslik eşitsizliğine ve moda yaptırımlarına karşısında baş kaldırmasıyla oluşmuş. Burada modanın bir kuralı değil! O yüzden Shibuya semti içinde; Harajuku, Omotesando ve Yoyogi sokaklarında her gün adeta bir giysi karnavalının içinde bulabilirsiniz kendinizi. Siz de bu deli Japon moda akımına alıntı yapmak isterseniz; Kawaii giysileri (her şeyin şirin olması akımı), gotik, cosplay (anime, film karakterlerine bürünme) malzemelerine Harajuku Takeshita dori sokağındaki mağazalardan ve Shibuya da yer alan dev giysi, kozmetik ve ıvır zıvır binası shibuya 109 ’dan alabilirsiniz. Buralara uğramadan Tokyo gezinizi tamamlamayın.

Manga, ve anime figürleri

tokyo manga anime alışveriş

Şu başlıca dek gezdiğimiz elektronik eşya pazarlarından, giysi mağazalarına ve dere dükkanlarına değin her şeyiyle bir şekilde ün salmış olan Japonya ’nın can damarlarından birine geldik! İster hayranı olun veya olmayın, eğer Tokyodaysanız anime ve manga karakterlerinden kaçmanız imkansızdır. İmkansız diyorum çünkü Japonlar bu dünyayı böylece fazla seviyorlar fakat en olmayacak yerlere bile bir çizgi şahsiyet konduruveriyorlar. Yani olur da işiniz bir bankaya düşse bile anime karakteri görmeniz mümkün bir durumdur. Fakat eğer bu dünyaya tanıdık iseniz, elektronik, kıyafet alışverişi yapmayı sevenler gibi siz de anime karakteri figürü, mangaları biriktirmeyi seviyorsanız o zaman kocaaamaaan bir dünyaya hoşgeldiniz. Tokyo manga ve animenin anavatanı olarak size varlıklı bir alışveriş imkanı sunar. En detaylı alışveriş turu için Nakano Broadwayi ve tekrar Akihabara ’da bulunan Animateleri ve Sega adı bahşedilen mağazaları dolaşabilirsiniz. Sokaklarda birbiri ardına dizilen 100-200 yenlik (3-6 lira) Gatchalardan (içinden anahtarlık, oyuncak meydana çıkan yuvarlak kutular) 5000 yenlik büyük figürler satılan yüzlerce irili ufaklı pasajlarıyla Akihabara sizi büyüleyecektir. Burada cüzdanınıza artı çeşit yüzünden sahip çıkmanız gerekebilir. Dikkatli olmalısınız

Drugstore ürünleri

tokyo drugstore

Drugstore denilen yerler öncelikle kozmetik ürünleri edinmek üzere, diğer bakım malzemeleri ve ufak bir eczane görevi de gören dükkanlar zinciridir. Drugstoreler tüm ihtiyaçlarına uygun şekilde hazırlanmıştır. Tokyoda ’da havaalanları dahil her cadde başında görebileceğiniz bu mağazalardan ayrıca kaliteli ayrıca de ekonomik fiyatlı kozmetik ürünleri ve daha bir fazla şeyi alabilirsiniz. Özellikle makyaj ürünleri turistler tarafından büyük alaka gören drugstorelerin Tokyo en bilinen iki büyük mağazası vardır. Kokumin daha kozmetik ağırlıklıyken, yaklaşık olarak tekrar bulabileceğiniz Matsumoto Kiyoshi daha çok ihtiyaçlara yöneliktir. Buralardan 1000 yenin aşağı fiyatlı ürünlere zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Tokyo ’da öteki uygun makyaj ürünü alışverişi yapabileceğiniz yerler, Don quijote shinjuku, roppongi, ikebukuro , Muji Store Aoyama , Tokyu Hands Shibuya ve Ginza şubeleri ile gidebileceğiniz yerlerdendir.

Tokyo alışveriş konusu bu şekilde. Tokyo ve çevresinde gezip görmeniz gereken en kayda değer yerler hakkında data ve fotoğrafları Tokyo gezilecek yerler, konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi ise Tokyo ’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla