Salı, Eylül 28, 2021

Tüp bebek başarısı nasıl artar?

Tüp bebek başarısı nasıl artar?

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek tedavisi ve başarısı hakkında data verdi.

Tüp bebek tedavisinde başarının arttırılması çağrıda bulunmak, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için büyük bir umut demektir. Çiftlerin bebek özlemine bitirmek için uygulanan tüp bebek tedavisinde 3 kere başarısızlık yaşanması, tüp bebek başarısızlığı olarak adlandırılır. Bu başarısızlığın meydana gelme sebebi tamamiyle agnostik. Lakin başarısızlıklarda bir takım faktörlerin etkili olduğu düşünülür. Tüp bebek tedavilerinde kadının rahminden kaynaklanan sebepler, olağandışı immünolojik cevap yani savunma sisteminden kaynaklanan sorunlar, kan pıhtılaşma bozukluğu gibi hastalıklar, aileden kaynaklanan genetik sorunlar, tüplerde sıvı birikimi ile endometriyozis gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarıyı engelleyecek unsurlardır.

Tüp bebek uygulamalarında tıp alanındaki gelişmelere rağmen başarısızlığa etki edecek pek fazla etmen vardır. Tüp bebek tedavisine karşın hamile kalamayan çiftlere, tekrar tüp bebek uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra farklı çare yolları uygulanıp, başarısızlıkların engellenmesine çalışılır. Çiftler açısından aileyi tamamlayan bir öğe olarak görülen çocuğun, doğal yöntemlerle elde edilememesi yüzündenbaşvurulan tüp bebek tedavisinde başarısız yaşanması, çiftleri manevi yönden yıpratacak bir sonuçtur. Sperm ve yumurtanın uygun ortamda döllenmesiyle anne adayının rahmine yerleştirilmesi tamamen, çiftlerde bebek sahibi almak için büyük umutlara neden olur.

Tüp bebek uygulamalarında başarının arttırılması için, çiftlerin tedavi hakkında gereken bilgiye sahip olması, tedaviye stresli bir gösterme açısıyla yaklaşmaması, tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkezin seçimi, bu tedaviye olan inançları ve kendilerinde olabilecek diğer olumsuzlukları çare öncesinde gidermeleri gerekir. Tüp bebek tedavisinde başarının artması için, en manâlı öğe kadının yaşı ve strestir. Genç ve dinç kadınlarda nitelikli yumurta elde etme ve yeteri kadar yumurta rezervi olması yüzünden başarılı bir tatbik yapılmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin başarısını arttırmak için neler yapılabilir?

Paternal lenfosit aşısı: Tüp bebek başarısızlıklarına sebep olarak, son yıllarda yapılan araştırmalar bağışıklık sistemindeki bozuklukların buna neden olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada erkekten alınan kan örneğinin içinden lenfosit hücreleri ayrıştırılarak, kadının koluna dört ayrı yerden enjekte edilir. Bu uygulamanın tüp bebek tedavisine başlamadan önce 3 kez, tedavinin yapılmasının ardından 2 kere uygulanması gerekir. Bu tedavideki maksat kadının rahminde gelişecek olan fetusa hasar verecek bağışıklık hücrelerinin oluşmasını önlemektir. Tüp bebek başarısızlıkları için uygulanan bu yöntemin bebeğe ve anneye bir zararı yoktur.

Yardımcı tomurcuklanma laserle: Tüp bebek tedavisinde başarının en önemli unsurlarından biri döllenmiş olan embriyonun rahim içinde tutunmasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için embriyoyu çevreleyen dış tabakanın yani zonanın kendiliğinden incelip kaybolması gerekir. Bu aşamanın olması için laboratuvar koşullarında müdahale edilip, zona tabakasına bir pencere açılarak, zonanın kaybolması kolaylaştırılmaktadır.

Yapay rahim içi uygulaması: Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan biyopsi tamamen rahim iç duvarında olan endometriyel hücreler toplanmaktadır. Laboratuvar ortamında üretilen bu hücreler tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen embriyoların gelişmesi için besinden varlıklı, doğal bir ortama dönüştürülür. Bu usul tüp bebek tedavisinin galibiyet şansını arttıran bir uygulamadır.

Blastosit transferi: Embriyonun rahim iç tabakasına tutunmadan daha önceki hali olan blastosit aşamasında, embriyonun rahme tutunmasıyla hamilelik oluşturma potansiyelini arttırmaktadır. bu nedenle gelişimi iyi ve nitelikli embriyoyu aktarma edebilmek için 5. veya 6. günde uygulanan bir yöntemdir.

Akupunktur: Bu yöntemtüp bebek tedavisinde başarıyı arttırabilmek için, son yıllarda tercih edilmektedir. Bu tedaviyle anne adayının tüp bebek tedavisinde strese aleyhinde dayanıklılığı büyük oranda arttırılır. Akupunktur tedavisi vücudun geleneksel meridyen noktalarına uygulanır. Bu noktalara uygulanan iğnelerle, uterusa gelen kan akımının artması ve enerji sağlanmasına niçin olduğu düşünülmektedir. Kalın bağırsakta L3 ve L4 meridyen noktalarına, perikardium P6 boylam noktasına uygulanacak iğneler, hastanın sakinleşip, rahatlamasına sebep olmaktadır. Vücudun belirli noktalarına uygulanan akupunktur tedavisiyle, bir takım kimyasal maddelerin salınımı sağlanır. Yumurtanın gelişmesine katkı maddesi sağlayan GnRH adındaki hormonu uyarır. Bunun yanı sıra rahmin içinde kanlanmayı arttırır. Bu etkileri sebebiyle tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıracak bir yöntemdir.

Reiki:Tüp bebek uygulamasında destekleyici bir tedavi gibi uygulanan reiki, vücutta ayrıca ruhsal ayrıca de fiziki iyileşmeyi sağladığından, tedavinin başarısına olumlu olarak etki yapmaktadır.

Antioksidanlar:Vücutta hücrelerin negatif etkilerden korunmasını ve yaşlanmasını engelleyen antioksidanların kullanılması, tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran ve başarısızlığa engel olacak bir yöntemdir.

Tüp bebek tedavisinde stresin azaltılması başarıyı arttırır mı?

Kadınlarda tüp bebek tedavisi sırasında yumurtlamayı ve hamile kalmayı olumsuz etkileyen en kayda değer unsurlardan birisi stres altında olmaktır. Kadının başarılı bir uygulamayla gebe kalması ve gebeliğini devam ettirmesi için, stresli olmaması gerekir. Tüp bebek tedavisinde gerginlik yaşanmasını sağlayan sebepler arasında aile baskısı ve çiftlerin uyumsuzluğu kazanç. Çiftin tedavi aşamaları hakkında bilinçlendirilmesi, tüp bebek tedavisinin başarısı açısından oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisinden önce çiftlerin, çare konusunda tatmin edici bilgiye sahip olması ve bu konuda bilgilendirilmeleri stresin yaşanmamasını sağlar. Hekim ve hastanın sürekli olarak iletişimde bulun, süreçler hakkında bilgi vermesi avantaj sağlar.

Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansını arttıran uygulamalar nedir?

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin birbirine karşı anlayışlı olması ve aldıkları kararlarda ahenk içinde olmaları gerekir.

Hastayı rahatlatan yoga ve meditasyon yöntemleri kullanılmalıdır.

Stresin yenilmesi için çiftlerin bir psikologdan takviye alması gerekebilir.

Nikotin ve kafein içeriği olan her şeyden uzak durmalı ve hafif egzersizler uygulanmalıdır.

Tüp bebek ve kısırlıkla alakalı öğrenmek istediklerinizi çevrenizden tesadüfen bilgilerle yok, doktorunuza danışarak öğrenmeniz gerekir. Bu gerginlik yaşamanıza engel olacağı gibi, kuruntulardan uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Akupunktur yöntemini kullanarak keza stresi yenebilir, keza de tüp bebek tedavisindeki gebe kalma şansının artmasına muavin olabilirsiniz. Bu yapacaklarınızı tedavinin hazırlık aşamasında uygulamanız sizlere daha fazla tezgâhtar olur.

Tedaviden önce aile bireylerinden destek alınması yardımsever olabilir.

Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi elde etmek isteyenler buna fiziki ve manevi olarak tedbirli olmalıdır.

Tüp bebek tedavisini çiftler açısından hem gerginlik kaynağı, ayrıca de bebek sahibi olmaları için bir umut ışığı olarak görülmektedir. Büyük umutlar beslenerek başlanan tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması, eşlerin hiç istemediği bir durumdur. İşte böylece tedaviden önce ve sonra gereken çalışmalar yapılarak, gebe kalma olasılığını arttıran önlemler alınmalıdır. başkaca eşlerin psikolojik açıdan rahatlatılarak, psikolojik yardım almaları hamile kalma şansını arttıracaktır.

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların kalitesi arttırılarak hamilelik sağlanır mı?

Kadınlarda olan yumurtanın kalitesiyle gebeliğin elde edilmesi aralarında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinden önce kadında yumurta kalitesi de değerlendirmeye alınır. Yumurtanın kaliteli olması ayrıca görüntüsünü, ayrıca de döllenme yeteneğini etkileyen bir unsurdur. Fakat günümüzde bunu tam olarak belirleyecek güvenilir bir yol yoktur. Yapılan araştırmalarla embriyoların rahme tutunma olasılığının kadının yaşı ve hormon seviyeleriyle ilgili olduğu belirlenmiştir. Kadınlarda yumurta kalitesi aydan aya bile farklılık gösterir. Yaşamsal olaylarda yumurtalıklara tesir eden olumsuzlukların gelişmesi, kalıtımsal faktörler, bunlara zararlı olabilecek bir takım ilaçların kullanılması, yapılan cerrahi operasyonlar yumurtaların kalitesi üzerinde istikrarsız etkiler yapabilir. Tüp bebek tedavisinde hamile kalma şansının arttırılması için, çiftlerin alkol ve sigara gibi bedenlerine toksik etki yapacak alışkanlıklardan uzak durması, doktorunun önermediği ilaçları kullanmaması, ahenkli olarak beslenmesine dikkat etmesi ve tedaviden önce pozitif kilolarından kurtulmaları gerekir.

Tüp bebek tedavisinde kadındaki yumurta sayısının azalması halinde gebelik sağlanır mı?

Kadınların yumurtalıklarında bulunan yumurta rezervi ve kalitesi tüp bebek tedavisinde gebe kalma olasılığına tesir eder. Yumurta rezervinde azalma olmasında en etkili faktörün kadının yaşı olduğu bilinmektedir. Kadınlarda doğumla birlikte kesin bir yumurta rezervi olur. Bu rezerv 35 yaşla birlikte azalmakta, kadının 40 yaşında olmasıyla birlikte bu azalma daha artı hızlanmaktadır. Yumurta sayısı eksilen bir kadının doğal yöntemlerle bile gebe kalma olasılığında azalma meydana kazanç. giderken kadında gebelik oluşsa bile, yumurta kalitesinin eksik olmasından dolayı gebelikte düşük riski de artmaktadır. Tüp bebek tedavisinin sonunda gebeliğin olması için, embriyonun rahimde sağlıklı olarak gelişmesi ve embriyonun yerleşeceği rahim iç tabakasının uygun olması gerekir. Bunları en uygun şartlarla bir araya getirebilmek için personeli ve tıbbi donanımıyla yeterli olacak bir tüp bebek merkezinin seçim edilmesi gerekir. Tüp bebek merkezinde başarılı bir kullanım yapılması için, doktorun hastayla yakın ilişkide olması, personeliyle birlikte tedavi aşamalarında tatmin edici deneyime sahip olması gerekmektedir. Tedavinin her aşaması an be an takip edilerek, gebeliği engelleyecek, hamilelik şansını azaltacak unsurların düzeltilmeye çalışılması gerekir. Çiftlerin bu tedaviye inanarak başlaması, başarıyı arttıracak unsurlar arasındadır.

Kaynak : http://www.serkanoral.com

 

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Related Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,992BeğenenlerBeğen
2,506TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -

Latest Articles

L ’Oréal Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan saçları ağırlaştırmadan ferahlatıyor

Saçların en ferah anı, duştan çıktığımız andır. Fakat gün içinde her zaman duş almak o kadar kolay olmaz. L ’Oréal Paris, böyle anlar için geliştirdiği...

Staycation nedir işte size tertemiz bir tatil akımı

Her yıl dostlarınızla, sevgilinizle veya ailenizle aylar evvelinden yaptığınız tatil programları bu yıl size de cazip gelmiyor mu? Belki bütçenizi erken tamamladınız belki de...

Kemik iliği nakli hangi hastalara yapılır?

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur

Terör sponsorları Fenerbahçe forması yaktı!

20:10 sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur var meta = document.createElement('meta'); meta.name = "referrer"; meta.content = "no-referrer"; document.getElementsByTagName('head').appendChild(meta); ...

Gebelikte cinsel ilişkinin yararları neler doğum kasılmalarını başlatır!

Gebelikte cisel ilişkinin yararları neler? Gebelikte cinsel ilişkiye girmek doğru mudur? Gebelik yarıyılında genelde çiftler birbirlerinden uzak durur. Peki bu doğru mudur? Merak edilen...
Araç çubuğuna atla