Türkiye ’de 9 Ayda 8 Telefon Patladı, Bir Çocuk Hayatını Yitirdi: Peki Neden?


0

Uslu telefonlarda bulunan piller, bazı gizeme dışı vaziyetler karşısında tepkimeye girip patlayabiliyor. Bu patlamaların şiddeti o kadar yüksek ki birinci derecede yanıklardan başlayıp uzuv kayıplarına, hatta can kaybına dahi neden olabiliyor.

Independent Turkish editörü Ali Kemal Erdem ’in haberine göre, Türkiye ’de son 9 ayda 8 kritik pil patlama vakayı yaşandı. Bu hadiseler neticesinde bir çocuk hayatını yitirdi. Tabloya genel bir perspektiften bakıldığında hakikatinde herkesin cebinde birer el bombası olduğu anlaşıyor.

Türkiye ’de son 9 ayda yaşanan hadiseler şöyle:

Bodrum, Muğla – 23 Şubat 2019: 

Emlakçı Ahmet Çiftçi, şarja fazla ısınan telefonunu makbuzdan çıkardı, hemen sonrasında telefonu şiddetli bir biçimde patladı. Çiftçi yaralanmadı anca alevlenen masa örtüsü az kalsın yangına neden oluyordu. 

Ankara – 23 Mayıs 2019:

Gündüzpolat çifti, cep telefonlarından birisini gece yatarken baş uçlarına koydular. Hengameyle yaşanan patlamanın ardından yatakları süratle alev aldı. Çift yaralanmazken alevleri su ile söndürdüler.

Pamukkale, Denizli – 6 Haziran 2019:

patlayan batarya evi yaktı

telefon patladı ev yandı

Öztürk ailesinin evindeki bir uslu telefon yangına neden oldu. Oturdukları daire kullanılamaz hale geldi. Alevler yan daireye de atladı. Aile konutsuz kaldı, 12 Temmuz ’da basın yaşananları haberleştirince herkesin vakadan haberi oldu.

Bursa – 28 Haziran 2019:

bursada telefon patladı

Alex T. adlı bir çocuk, elinde yakaladığı telefonun patlaması üzerine tamamen yanmaktan son anda kurtuldu, ancak ciddi yaralar aldı. 

Güngören, İstanbul – 30 Haziran 2019:

batarya patlaması

Bir telefon tamircisine götürülen telefon patladı. Kimse yaralanmadı, ancak görüntüler güvenlik kameralarına yansıdı. 

Torbalı, İzmir – 12 Temmuz 2019:

bekircan arılık

5 yaşındaki Bakican Arılık, şarjda unutulan bir telefonun patlaması neticesinde hayatını yitirdi. Çıkan yangına komşular müdahale etti, iki yaşındaki kız kardeşi ve annesi son anda kurtarıldı.

Aksaray – 13 Temmuz 2019:

telefon arabanın içinde patladı

Erhan Yamaç, arabasının içindeyken telefonu patladı. Yamaç kendisini kurtardı ancak yangın sebebiyle otomobili ciddi zarar gördü.

Sincik, Adıyaman – 11 Eylül 2019:

telefon

Telefonu herkes gibi cebinde taşıyan Hasan Öner, patlama neticesinde bacağından ciddi biçimde yaralandı. 

Tüm bu hadiseler gösteriyor ki telefon pilleri pimi çekilmiş bir el bombası gibi. Özellikle çocukların ellerine verilen ve tamamen onlara itimat edilen telefonlar, şuursuz kullanım sebebiyle daha çok tehlike teşkil ediliyor. 

Her zaman söyleniyor, belki de çok basmakalıplaştı ama patlamalara karşı yapılması gereken şeyler oldukça kolay:

Kalın kılıf kullanmayın,  Yan sanayi batarya kullanmayın, Daha ucuz diye yan sanayi telefon kullanmayın, Telefonunuzu fotoğrafı teknik servisler dışında tamire vermeyin,  Arka tasarıda çalışan ve ısınmaya neden olan afaki uygulamaları sık sık arının, IP68 sertifikası  olsa dahi telefonunuzu nemli, ıslak yakalamayın, Tanınmayan üreticilerin powerbanklerini satın almayın,  Yüksek kapasiteye sahip powerbanklerde ısınma yaşanıyorsa kullanmayın, Orijinal şarj aleti ve orijinal kablo kullanın, bu mevzuda giderden çekinmeyin. 

Umarız uslu telefon kullanımı mevzusunda harcayıcı şuurunun çoğaldığı, üretici yanılgılarının eksildiği bir yarıyıla girmişizdir. Aksi halde patlamalar ve neticesinde yaşanan acıklı hadiselere daha çok şahit olacağız. Mevzu hakkında bilinçlendirmek istediğiniz yakınlarınıza bu haberi yollayabilir, düşüncelerini yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.
 

sizlere bilgiyumagi.com farkıyla sunulmuştur


Beğendin mi ? Arkadaşlarınla ​​paylaş !

0
admin

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biçim Seç
Kişilik Sınavı
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Diğer Bilgiler
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Kararlar verme ya da görüş belirleme oy verme
Makale & Hikaye
Gömülü ve Görsellerle Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri
Geri sayım
Klasik İnternet Geri sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Listelenenlerin listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Caps
Özel Caps yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Katıştırmaları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görüntü
Fotoğraf veya GIF
gif
GIF biçimi